Małgorzata Żerwe

Tramwaj do Przeróbki w Radio Przeróbka

 

Małgorzata Żerwe zaprasza na Przeróbkę, skąd wyruszy podróż przez czas i poprzez znaczenia. Wehikułem, w którym przeszłość miesza się z teraźniejszością, a intencje jednych zamykają słowa innych jest tramwaj. I to nie byle jaki, bo powstały z dźwiękowego mariażu dwóch pojazdów: współczesnego, kursującego na linii nr 8 i historycznego, z okresu międzywojennego.

– Pasażerami tramwaju są tubylcy, czyli mieszkańcy Przeróbki oraz przybysze, czyli artyści biorący udział w 13. edycji NARRACJI. Podczas podróży prowadzą z sobą dialog. Słowa wyrwane z kontekstu nabierają nowej jakości: powstaje obraz dzielnicy zbudowany ze strzępków rozmów, czasem przeciwstawnych opinii zgłaszanych sygnałami dźwiękowymi, odgłosami hamowania, otwierania i zamykania drzwi. Tramwaj na Przeróbkę to wehikuł czasu – opowiada Małgorzata Żerwe.

Tramwaj do Przeróbki

 

Małgorzata Żerwe – artystka wizualna, absolwentka PWSSP w Gdańsku. Autorka reportaży i słuchowisk. Przez ponad 20 lat związana z Polskim Radiem, obecnie freelancerka. Laureatka licznych ogólnopolskich i międzynarodowych nagród za reportaże radiowe m.in. Grand Prix Marulić 2015 i Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2020. W 2018 roku prezentowała w Muzeum Narodowym w Gdańsku wystawę Pocztówki z cmentarza, która zaowocowała wydaniem książki Życie grobowe/ Grave Life łączącej obraz (fotografie), słowo (mikroreportaże) i dźwięk (nagrania terenowe). Mieszka i pracuje w Gdańsku i Berlinie.

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk
Narracje #13

NARRACJE #13