Krzysztof Topolski

Przeróbka / Processing w Radiu Przeróbka

 

Krzysztof Topolski specjalnie do Radia Przeróbka przygotował utwór utrzymany w stylu minimalistycznej muzyki elektronicznej. Inspiracją do jego powstania były wizyty artysty na gdańskiej Przeróbce.

– Szczególne wrażenie zrobiły na mnie olbrzymie stare hale Zakładu Naprawczego Taboru Kolejowego. Budynki o ścianach z czerwonej cegły oparte na stalowych konstrukcjach łączonych nitami. Zacząłem sobie wyobrażać, jak w czasach ich świetności mogła wyglądać praca tutaj. Kto wie, może utwór, który stworzyłem mógłby stać się propozycją czegoś w rodzaju hymnu, hejnału dla dzielnicy lub dźwiękowego symbolu miejsca, gdyby dzielnica taki akustyczny symbol chciała posiadać – opowiada artysta. –Hymny to zwykle wzniosłe pieśni. Hejnał z kolei wyznacza czas i jest sygnałem informacyjnym. Mój utwór jest minimalistyczny, może kojarzyć się z monotonną pracą ludzi lub maszyn. Jest raczej pozbawiony emocji, być może wprowadza w trans i zamyślenie – kontynuuje Topolski.

Druga część tytułu utworu – Processing, odwołuje się do języka programowania i środowiska programistycznego stworzonych na potrzeby sztuki cyfrowej oraz projektowania graficznego.

Przeróbka / Processing

 

Krzysztof Topolski – artysta dźwiękowy, perkusista, autor wydarzeń z dziedziny muzyki i sztuki dźwięku. Zajmuje się field recordingiem, akustyczną ekologią i krajobrazem akustycznym, tworzy instalacje dźwiękowe prowadzi warsztaty. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronic, muzyka improwizowana i elektroakustyczna. Komponuje przy użyciu komputera. Gra w zespole Dead Vistula oraz nagrywa i występuje solo. Ostatnio zrealizował projekt Ultrasono oparty o nagrania terenowe echolokacji nietoperzy.

http://arszyn.bandcamp.com
https://soundcloud.com/arszyn
http://krzysztoftopolski.wordpress.com
https://www.facebook.com/krzysztof.topolski.391/

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk
Narracje #13

NARRACJE #13