fot. Bogna Kociumbas

« Powrót

„Kapsuła czasu” | instalacja edukacyjna i gra interaktywna

autorzy: Natalia Wiśniewska, Robert Sęk, Dorota Kucharczyk

W 2013 roku uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza na gdańskich Siedlcach na terenie szkoły zakopali kapsułę czasu. W 2019 roku szkoły już nie ma – pozostała za to kapsuła, odbywają się NARRACJE…

Miasto, jako żywy i podlegający nieustannym przemianom organizm, kryje w sobie tajemnice, zakopane głęboko sekrety. Podczas 11. edycji festiwalu będziemy wspólnie odkrywać zmienność, która kieruje również losami Siedlec: sięgniemy do ich przeszłości, przyjrzymy się współczesności i spróbujemy spojrzeć w przyszłość. Wspólnie przemierzymy zakamarki labiryntu, poszukując ukrytych w nim zagadek – odpowiedzi odkryją przed nami przyszłość dzielnicy. Przyglądając się ukształtowaniu Siedlec, zagramy z hipsometrią, odnajdziemy najwyższy i najniższy punkt dzielnicy i stworzymy własną kapsułę czasu złożoną z wiedzy, zabawy i sztuki.

 

WSTĘP NA WYDARZENIE JEST BEZPŁATNY I NIE WYMAGA WCZEŚNIEJSZEJ REJESTRACJI.

 

__

Mniszki

Wprawdzie Siedlce blisko 400 lat stanowiły własność gdańskiego klasztoru brygidek, jednak do dziś zachowało się niewiele przypominających o tym śladów. Zakon pojawił się w mieście w 1392 roku, za czasów panowania Krzyżaków, a 4 lata później otrzymał na własność wieś Siedlce. W 1454 roku, po upadku władzy zakonu krzyżackiego w Gdańsku, król Kazimierz Jagiellończyk przekazał wieś władzom miasta. To zapoczątkowało spór, który ostatecznie zakończył się kompromisem – zdecydowano, że wsią zarządzać będzie dwóch miejskich urzędników, a dochód z czynszów zachować miały mniszki.

Instytut Kultury Miejskiej
Targ Rakowy 11
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk
Narracje #14

NARRACJE #14