Piotr Wysocki, fot Michał Moniuszko

« Powrót

11. Piotr Wysocki, Fight, 2019

 

film wideo, 4’42’’

Film pokazuje taneczną walkę rozgrywającą się między młodymi Polakami i Czeczenami. Scenerią jest tu podziemny garaż najdłuższego warszawskiego budynku znajdującego się przy ulicy Kijowskiej w dzielnicy Praga Północ. Artysta przedstawia zetknięcie kultury Wschodu i Zachodu, do którego dochodzi we współczesnej – coraz bardziej zróżnicowanej narodowościowo i kulturowo – Polsce.

Wideo Piotra Wysockiego nawiązuje do tradycji amerykańskiego tańca ulicznego powstałego w latach 60. XX wieku: tworzony przez młodych ludzi służył demonstracji odrębności od reszty społeczeństwa, wyrażał bunt i niezgodę na rzeczywistość. Ucieczka młodych ludzi w taniec wynikała często z potrzeby rywalizacji i sprawdzenia się.

Walka, którą oglądamy w filmie nie zostaje rozstrzygnięta, artysta nie określa, który tancerz okazał się lepszy. W Fight Wysocki zdaje się raczej sugerować alternatywne rozwiązania możliwych konfliktów: zamiast walki fizycznej proponuje rozładowanie emocji poprzez sztukę – wspólny taniec.

 

 

Piotr Wysocki – artysta sztuk wizualnych, autor filmów i instalacji wideo. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego oraz na Wydziale Rzeźby w pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego. W 2009 roku nominowany do Paszportu Polityki. Finalista Konkursu Spojrzenia 2011 organizowanego przez Fundację Deutsche Bank i Zachętę – Narodową Galerię Sztuki.

__

Kultowe miejsce

Według relacji mieszkańców okolicznych domów tu, gdzie dzisiaj znajdują się garaże dawniej było boisko, które chętnie wykorzystywali młodzi siedlczanie. Powyżej placu, nad garażami, ukryta jest polana – punkt widokowy, z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Gdańsk. Dawniej okoliczni mieszkańcy urządzali tam pikniki, spędzali czas na zabawach z dziećmi. Dzisiaj wzgórze jest zarośnięte, a z pięknej scenerii na jego szczycie najczęściej korzystają liczne grupy osób pijących alkohol – wiele z nich uważa to miejsce za kultowe. W drodze na wzgórze wita ich graffiti: „światła / kamera / akcja”.

 

Zobacz na mapie

11. Piotr Wysocki, Fight, 2019

garaż za budynkiem mieszkalnym przy ul. Zakopiańskiej 30D

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje 11

Narracje 11