Monika Drożyńska, fot. Michał Moniuszko

« Powrót

4. Monika Drożyńska, Trudność i wdzięczność, 2019

 

tkanina

Praca wyraża różne emocje – smutek, wdzięczność, wzruszenie, rozdarcie. To właśnie one towarzyszyły artystce podczas badań terenowych na Siedlcach.

Przez kilka lat Drożyńska wynajmowała pracownię na krakowskim Zabłociu. Dzielnica nie cieszyła się wówczas zainteresowaniem – dojeżdżał tu jeden tramwaj, a warunki w dostępnych lokalach nie rozpieszczały. Było za to relatywnie tanio, a klimat sprzyjał organizacji wydarzeń artystycznych. Dziś nie ma już pracowni na Zabłociu – w ich miejscu wyrosły apartamentowce. Pojawili się nowi mieszkańcy, a za sprawą otwartego tu Muzeum Sztuki Współczesnej dzielnicę odwiedzają również turyści. Proces gentryfikacji, który skorzystał na obecności artystów poszukujących niedrogich pracowni i miejsca dla wspólnych przedsięwzięć, nieodwracalnie zmienił charakter tej części miasta.

W kontekście tego doświadczenia Drożyńska zadaje pytanie o przyszłość Siedlec – czy i tu nowe inwestycje zmienią obraz dzielnicy? Jaka w tym procesie jest rola sztuki – również tej, którą sama prezentuje? Radość tworzenia i dzielenia się mącą obawy, pojawia się rozdarcie…

 

 

Monika Drożyńska – artystka sztuk wizualnych i aktywistka. Absolwentka, a obecnie doktorantka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje z haftem ręcznym i tkaniną. Realizuje projekty zaangażowane społecznie, często odbywające się w przestrzeni publicznej. Stypendystka MKiDN i Visegrad Artist Residency Program. Założycielka Szkoły Haftu Dla Pań i Panów Złote Rączki; członkini Kolektywu Złote Rączki. Jej prace znajdują się w kolekcji Bunkra Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

__

Ulica Malczewskiego

Niemal na całej długości Siedlec ulica Malczewskiego ciągnie się równolegle do ulicy Kartuskiej. Wprawdzie swoją obecną nazwę zawdzięcza słynnemu malarzowi, jednak przed wojną, leżąc nad ulicą Środkową (obecnie Ogińskiego) i Dolną (obecnie Szara) nazywała się – zgodnie z topografią miejsca – ulicą Górną. Mieszkający tu robotnicy żyli w skromnych domach szachulcowych, które jeszcze do niedawna nadawały okolicy swoisty urok. Stopniowo jednak zabudowa z przełomu XIX i XX wieku ustępuje tu miejsca nowoczesnym, wygrodzonym osiedlom deweloperskim.

 

Zobacz na mapie

4. Monika Drożyńska, Trudność i wdzięczność, 2019

nad jezdnią, ul. Malczewskiego (w pobliżu numeru 130A)

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje 11

Narracje 11