Mikołaj Biberstein-Starowieyski, fot. Michał Moniuszko

« Powrót

10. Mikołaj Biberstein-Starowieyski, Osiedlowa forma przestrzenna, 2019

 

instalacja przestrzenna

W ramach budżetu obywatelskiego obok budynku przy ulicy Zakopiańskiej 30D okoliczni mieszkańcy zdołali wydzielić i zagospodarować wspólną, sprzyjającą spotkaniom przestrzeń. Niestety, wkrótce po otwarciu zniknęły z niej ozdobne kamienne rzeźby. W trakcie poszukiwania lokalnych historii i podczas rozmów z mieszkańcami Mikołaj Biberstein-Starowieyski dotarł do tej relacji i stała się ona inspiracją dla projektu zrealizowanego w ramach Działań terenowych.

W czasie warsztatów, w których udział wzięła grupa okolicznych mieszkańców, artysta i uczestnicy wypracowali formę i neoplastyczną kolorystykę rzeźby ogrodowej mającej wypełnić lukę w opustoszałej przestrzeni. Wspólna praca doprowadziła do powstania modelu obiektu, którego finalną formę i wielkość artysta dostosował do parametrów miejsca instalacji. Osiedlowa forma przestrzenna została podarowana mieszkańcom, a w ramach NARRACJI można obejrzeć zarówno samą instalację, jak i umieszczoną w gablotach dokumentację przeprowadzonych działań.

 

 

Mikołaj Biberstein-Starowieyski – artysta sztuk wizualnych. Studiował architekturę na Politechnice Białostockiej (1998-2000) oraz rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Damaszku (2000) i na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2000-2005). Laureat I nagrody w konkursie architektonicznym SARP na zagospodarowanie brzegu Wisły na warszawskim Powiślu (2004). Współzałożyciel Klubu Saturator, organizator Queer Festiwalu (2007-2010).

 

__

Nowoczesne osiedle

Położone pomiędzy ulicami Zakopiańską i Wieniawskiego osiedle zdaje się nie wyróżniać spośród współczesnej architektury. Jednak w momencie powstawania, w końcu lat 20. XX wieku, było jednym z najnowocześniejszych założeń urbanistycznych w Gdańsku.

Architekci Bruno i Heinz Bahrowie zerwali z tradycyjnym układem domów i zdecydowali się ustawić budynki prostopadle do ulicy – tym samym otworzyli przestrzeń ogrodową pomiędzy domami, uzyskali świetne nasłonecznienie mieszkań, dobry dostęp świeżego powietrza oraz doskonały widok rozciągający się na dolinę w kierunku gdańskiego Śródmieścia.

 

Zobacz na mapie

10. Mikołaj Biberstein-Starowieyski, Osiedlowa forma przestrzenna, 2019

zieleniec, ul. Zakopiańska 30D

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje 11

Narracje 11