Aga Szreder fot. Michał Moniuszko
Marta Handschke, fot. Wojciech Skrzypczyński

« Powrót

20. Marta Handschke, Aga Szreder, Tancerka, 2019

instalacja przestrzenna i dźwiękowa
fragment cyklu Historie z cieni

Marta Handschke: tekst, głos
Grzegorz Nawrocki: dźwięk

Aga Szreder: obiekt, cień
Rafał Żwirek, Jan Szreder: wsparcie konstrukcyjne

 

Dawniej w okolicy, w której prezentowana jest instalacja, tętniło kawiarniane życie. Kobiety i mężczyźni spotykali się, tańczyli, flirtowali, wchodzili ze sobą w relacje – spoglądając z dzisiejszej perspektywy, powiedzielibyśmy, że odgrywali zdefiniowane role społeczne.

Instalacja jest futurystyczną wizją poświęconą zmianom obyczajowym i kulturowym, które zaszły od tamtego czasu. Kobiety w dużej mierze wyzwoliły się z narzuconych im ról, uzyskały prawa wyborcze, usamodzielniły się. Zmieniła się nie tylko definicja kobiecości, ale również nadawane jej znaczenie. W nowoczesnym społeczeństwie płeć nie definiuje człowieka, a każda osoba może decydować o sobie, swoim ciele i życiu.

Instalacja przedstawia radosny taniec współczesności.

 

Historie z cieni to inspirowane tekstami Marty Handschke instalacje przestrzenne stworzone przez Agę Szreder. Sześć obiektów, sześć światło-cieni, sześć poetyckich tekstów i sześć utworów słowno-muzycznych zabierze odbiorców w podróż po ważnych – zdaniem artystek – siedleckich miejscach. Interaktywne rzeźby, subiektywnie odtwarzając opowieści, odnoszą się do wydarzeń i osób związanych z historią dzielnicy. Wśród nich znajdziemy narrację o gdańskim fotografie Rudolfie Theodorze Khunie, o zielonych ogrodach Emila Kellera czy budowniczych słynnej ulicy Tarasy. Artystki w nienachalny sposób przywołują zapomniane lub nieznane fragmenty historii, niekiedy odwołując się przy tym do problemów i zjawisk współczesnego świata.

 

 

Marta Handschke – z zawodu fotografka, na co dzień zajmuje się grafiką użytkową i ilustracją. Ukończyła studia z zakresu fotografii na poznańskiej ASP. Projektuje m.in. okładki płyt i plakaty. Jako ilustratorka i felietonistka współpracowała z „Gazetą Wyborczą”. Od lat związana z trójmiejską sceną muzyczną; śpiewała w takich zespołach jak Oczi Cziorne i Kobiety. Autorka tekstów piosenek. W 2018 roku ukazała się jej debiutancka książka Brzuch Matki Boskiej.

 

Aga Szreder – artystka sztuk wizualnych. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej ASP (2006). W swoich pracach najczęściej porusza temat relacji świata i natury; bada rolę człowieka jako łowcy codziennej egzystencji. Tworzy, wykorzystując różne media. Instalację z użyciem cieni po raz ostatni zaprezentowała w ramach poprzedzonego działaniami warsztatowymi projektu artystycznego „Babiniec”, zorganizowanego w 2019 roku przez Fundację Brama Cukermana w przestrzeni publicznej Będzina.

 

__

Cafe Derra

Jednym z najsłynniejszych lokali rozrywkowych przedwojennego Gdańska była Cafe Derra. Obszerny kompleks restauracyjny mógł pomieścić aż tysiąc gości. Do dyspozycji klientów pozostawała duża sala, a w sezonie letnim dostępny był również przyjemnie urządzony taras otoczony oprawą drzew i krzewów. Po śmierci Derry rodzinny biznes przejęła wdowa, a następnie syn restauratora. Popularny lokal był wynajmowany przez różne organizacje na spotkania i zebrania. Do lokalnej historii przeszło jedno z nich: to tutaj niesławny Albert Forster, zaufany Adolfa Hitlera i od 1930 roku gauleiter gdańskiej NSDAP skrzyknął zwolenników partii nazistowskiej.

Budynek Cafe Derra do dzisiejszych czasów zachował się w szczątkowej formie.

Zobacz na mapie

20. Marta Handschke, Aga Szreder, Tancerka, 2019

Skwer im. Ignacego Wilczewskiego (między ulicami Zakopiańską i Kartuską)

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje 11

Narracje 11