Aga Szreder fot. Michał Moniuszko
Marta Handschke, fot. Wojciech Skrzypczyński

« Powrót

8. Marta Handschke, Aga Szreder, Robotnik, 2019

 

instalacja przestrzenna
fragment cyklu Historie z cieni

Marta Handschke: tekst, głos
Grzegorz Nawrocki: dźwięk

Aga Szreder: obiekt, cień
Rafał Żwirek, Jan Szreder: wsparcie konstrukcyjne

Inspiracją dla powstania instalacji były rzeźby robotników umieszczone na fasadach okolicznych budynków. Legenda głosi, że stworzono je w hołdzie budowniczym osiedla znajdującego się przy dzisiejszej ulicy Tarasy.

Prezentowana instalacja przypomina o latach 20. XX wieku – okresie w historii, kiedy praca fizyczna była nierozerwalnie związana z dynamiką zmian społecznych oraz wyznaczała nowe kierunki rozwoju sztuki, architektury i kultury. Narodziny świadomości klasowej i poszanowanie praw pracowniczych również powiązane były z kategorią pracy. Dekada, do której nawiązuje instalacja, na wiele lat zdefiniowała sposób myślenia o nowoczesnym społeczeństwie i mieście. Do dziś zabudowania przy ulicy Tarasy są dobrym przykładem funkcjonalnego i nowoczesnego osiedla robotniczego.

 

Historie z cieni to inspirowane tekstami Marty Handschke instalacje przestrzenne stworzone przez Agę Szreder. Sześć obiektów, sześć światło-cieni, sześć poetyckich tekstów i sześć utworów słowno-muzycznych zabierze odbiorców w podróż po ważnych – zdaniem artystek – siedleckich miejscach. Interaktywne rzeźby, subiektywnie odtwarzając opowieści, odnoszą się do wydarzeń i osób związanych z historią dzielnicy. Wśród nich znajdziemy narrację o gdańskim fotografie Rudolfie Theodorze Khunie, o zielonych ogrodach Emila Kellera czy budowniczych słynnej ulicy Tarasy. Artystki w nienachalny sposób przywołują zapomniane lub nieznane fragmenty historii, niekiedy odwołując się przy tym do problemów i zjawisk współczesnego świata.

 

 

Marta Handschke – z zawodu fotografka, na co dzień zajmuje się grafiką użytkową i ilustracją. Ukończyła studia z zakresu fotografii na poznańskiej ASP. Projektuje m.in. okładki płyt i plakaty. Jako ilustratorka i felietonistka współpracowała z „Gazetą Wyborczą”. Od lat związana z trójmiejską sceną muzyczną; śpiewała w takich zespołach jak Oczi Cziorne i Kobiety. Autorka tekstów piosenek. W 2018 roku ukazała się jej debiutancka książka Brzuch Matki Boskiej.

 

Aga Szreder – artystka sztuk wizualnych. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej ASP (2006). W swoich pracach najczęściej porusza temat relacji świata i natury; bada rolę człowieka jako łowcy codziennej egzystencji. Tworzy, wykorzystując różne media. Instalację z użyciem cieni po raz ostatni zaprezentowała w ramach poprzedzonego działaniami warsztatowymi projektu artystycznego „Babiniec”, zorganizowanego w 2019 roku przez Fundację Brama Cukermana w przestrzeni publicznej Będzina.

 

__

Osiedle Falka

Pod koniec lat 20. XX wieku okolice ulicy Kartuskiej zamieniły się w wielki plac budowy. Jedną z największych i najciekawszych inwestycji było wzorowane na rozwiązaniach wiedeńskich osiedle przy ulicy Tarasy. Ulicę, wokół której wyrosło, nazwano Falkhof od nazwiska przedsiębiorcy budowlanego Alberta Falka.

Kamień węgielny pod inwestycję położono 28 kwietnia 1928 roku. Rok później budowa była ukończona i większość z 86 mieszkań znalazła swoich lokatorów. Modernistyczne osiedle zaplanowano przede wszystkim z myślą o rodzinach robotniczych – w tym o pracownikach samego Falka. Przypominają o tym umieszczone na fasadach domów rzeźby robotników.

 

Zobacz na mapie

8. Marta Handschke, Aga Szreder, Robotnik, 2019

garaż nr 5/155, ul. Tarasy

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje 11

Narracje 11