Malwina Konopacka, fot. Michał Moniuszko

« Powrót

9. Malwina Konopacka, Fontanna, 2019

 

instalacja przestrzenna

Instalacja Malwiny Konopackiej powstała we współpracy z podopiecznymi Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Neptun“, gdańskiej świetlicy środowiskowej organizującej zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Artystka poprowadziła warsztaty, podczas których młodzi uczestnicy pracowali z zaprojektowanymi i wykonanymi przez nią wcześniej elementami ceramicznymi. Kilkaset form w odcieniach kobaltu i turkusu – kolorów kojarzących się z wodą – ozdobionych zostało różnorodnymi, autorskimi motywami. Z gotowych elementów wykonano mozaikę i umieszczono ją w niecce niedziałającej fontanny osiedlowej. Instalacja ma nie tylko „ożywić“ dawną fontannę, ale także przypomnieć o skutkach zmian klimatycznych prowadzących m.in. do obniżenia poziomu wód gruntowych i coraz bardziej odczuwalnego braku wody.

 

 

Malwina Konopacka – projektantka, graficzka i ilustratorka. Studiowała wzornictwo przemysłowe na ASP w Warszawie oraz ilustrację na Universität der Künste w Berlinie. Jako ilustratorka współpracowała z wieloma magazynami i wydawnictwami. W 2014 roku swoje rysunki przeniosła na obiekty ceramiczne, tworząc projekt OKO. Brała udział w wielu wystawach designu w kraju i za granicą; ostatnio swoje prace ceramiczne prezentowała m.in. na wystawie ArtHouse Odyseja w ramach Designblok 2019 w Pradze.

 

__

Udogodnienia dla mieszkańców

Nowoczesne, wybudowane pod koniec lat 20. XX wieku przy ulicy Zakopiańskiej osiedle oferowało 156 mieszkań. Większość z nich składała się z 2 pokoi, łazienki i kuchni. W mieszkaniach zastosowano jasny podział funkcji, którym podporządkowany był układ pomieszczeń: sypialnię, kuchnię i balkon zorientowano na wschód, pokoje dzienne zaś na południe lub południowy zachód. Dzięki temu sypialnia zyskała światło o poranku, a pokoje pozostawały nasłonecznione aż do zachodu.

Z równą uwagą zaplanowano przestrzeń wokół budynków, zakładając między nimi część ogrodową. Dodatkowo jeden z domów cofnięto od linii ulicy, aby utworzyć plac zabaw oraz przestrzeń do wypoczynku.

 

Zobacz na mapie

9. Malwina Konopacka, Fontanna, 2019

nieczynna fontanna pomiędzy budynkami przy ul. Zakopiańskiej 26 i 28

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje 11

Narracje 11