Katarzyna Górna, fot. Izabela Miecznikowska

« Powrót

14. Katarzyna Górna, Piknik na skraju drogi, 2019

 

instalacja wideo: film 20’, kanapa, mech

W swoim najnowszym filmie Katarzyna Górna kreuje wizję postapokaliptycznego świata oraz zamieszkujących go ludzi. Po przejściu Wielkiej Mutacji marzą oni o znalezieniu mitycznego, utopijnego Miejsca, w którym wszystkim będzie się żyło lepiej. Zawarte w filmie wypowiedzi istot humanoidalnych oraz pokazane rekwizyty i anomalie nie zawsze są dla nas zrozumiałe. Nagła katastrofa zdewastowanej planety jest dominującym tłem i wizją totalną niezwykle spójnego artystycznie filmu. Prezentowany przez Górną obraz pikniku na skraju cywilizacji trzyma widza w hipnotycznym napięciu.

Praca artystki to dialog z katastroficznymi obrazami filmowymi, takimi jak 2001: Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka, Twin Peaks Davida Lyncha czy Stalker Andrieja Tarkowskiego. Tytuł filmu – Piknik na skraju drogi – zaczerpnięty został z powieści science fiction autorstwa Arkadija i Borisa Strugackich, która 45 lat temu została wydana w języku polskim.

 

 

Katarzyna Górna – artystka sztuk wizualnych. W latach 1989-1994 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Tworzy wielkoformatowe, głównie czarno-białe fotografie, które zwykle zestawia w przestrzenne instalacje. Autorka filmów wideo i DVD. Laureatka Nagrody Artystycznej im. Marii Anto i Elsy von Freytag (2018).

 

__

Miejsce z widokiem

Ukształtowanie Siedlec sprzyjało spoglądaniu w dal – wystarczyło wspiąć się na jedno ze wzgórz od północy i południa zamykających dolinę Potoku Siedleckiego, aby dostrzec daleką perspektywę. Od północy wznosił się tu Winnik (niem. Weinberg) oraz Srebrna Góra (niem. Silberberg), na której w końcu lat 20. XX wieku wytyczono ulicę Ojcowską. U jej końca inżynier Franz Tominski zaprojektował półokrągłą platformę widokową obsadzoną lipami. Po drugiej wojnie światowej w centralnym punkcie założenia wybudowano pawilon handlowy.

 

Zobacz na mapie

14. Katarzyna Górna, Piknik na skraju drogi, 2019

nieczynny sklep, ul. Kolonia Wyżyny 2 (wejście od ul. Ojcowskiej)

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk GGM
Narracje 11

Narracje 11