12. Alicja Karska / Aleksandra Went, Płyta, 2019
obiekt
Warstwowe, drewnopochodne płyty OSB powszechnie używane są jako materiał budowlany. Do ich produkcji w przemyśle drzewnym często wykorzystuje się elementy pozyskane z rozebranych domów. Rozdrobnienie odzyskanego surowca uniemożliwia rozpoznanie użytych materiałów: fragmentów pomalowanych desek podłogowych, boazerii, mebli, supremy, czyli słomy, której dawniej używano do ocieplania mieszkań. W procesie produkcji znikają wszelkie ślady wcześniejszego użytkowania – i użytkownika.
Okna zaślepione płytami OSB to częsty widok nie tylko na gdańskich Siedlcach, gdzie wiele budynków od lat czeka na rozbiórkę. Płyta ma chronić przed intruzami, a jej obecność staje się zapowiedzią dewastacji opustoszałych przestrzeni mieszkalnych.
Artystki postanowiły wykonać płytę z wykorzystaniem elementów odzyskanych z niedawno zburzonych domów.
Alicja Karska i Aleksandra Went – artystki sztuk wizualnych. Pracują razem od czasu studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2002). Autorki instalacji, serii fotograficznych, książek artystycznych, realizacji w technice wideo i filmu. W wielu pracach podejmują problem pamięci i odzyskiwania dla kultury tego, co pominięte i zapomniane.
__
Wielki Jar
Biegnący w miejscu dzisiejszej ulicy Skarpowej trakt łączący Siedlce z Suchaninem istniał co najmniej do XVIII wieku – nazywano go Große Molde, czyli Wielki Jar. W XIX wieku znajdująca się tu ulica zabudowana była tylko w dolnym odcinku, po wojnie zaś stopniowo pojawiały się na niej nowe budynki.
W latach 20. XX wieku nastąpił szybki rozwój tej okolicy. W pierwszej połowie dekady architekt Bruno Bahr przedstawił koncepcję zabudowy górnej części ulicy Skarpowej. W rezultacie zdecydowano się tu na budowę niewielkich domów złożonych z 4 dwuizbowych mieszkań, do których przynależała działka wokół nieruchomości.