Diana Rönnberg

STORMS ON STICKS

happening / 2017 
lokalizacja: promenada, ul. Brzeźnieńska

 

Diana Rönnberg większość swojego życia spędziła nad morzem. Jako dziewczynka żyła na zachodnim wybrzeżu Szwecji, dokąd w wieku ośmiu lat przeprowadziła się z rodziną, później zaś, już jako studentka, zamieszkała w Gdańsku. „Każdy, kto spędzał swoją codzienność w pobliżu morza dobrze zna zmienne kaprysy Neptuna. Chmury rzadko bywają tu białe, a niebo jest niebieskie tylko na pocztówkach bądź zaledwie podczas paru letnich dni. W istocie morskie niebo jest szarobure, ma smak soli i nadchodzącego deszczu” – opowiada artystka. W tym kontekście dziwić może to, jak wiele osób utożsamia nadmorskie miejscowości wyłącznie z wielkim festynem, feerią barw i uśmiechów, to, że atrybutami nadmorskiego szczęścia stały się budki z fast-foodem, smażoną rybą, piwem, lodami, goframi czy watą cukrową. Szczególne skojarzenia budzi ta ostatnia: puszysty wyrób cukierniczy, włoski wynalazek z XV w., który w Polsce zyskał popularność w czasach PRL-u.

Diana Rönnberg przygotowała dla widzów NARRACJI happening, przywołujący jarmarczną atmosferę letniska. Artystka częstuje uczestników festiwalu watą cukrową, która zabarwiona została nie na różowo czy niebiesko, ale na kolor brunatnoszary. Smakująca lukrecją i salmiakiem wata Diany Rönnberg staje się jesienną porcją słodyczy, odrobiną melancholii zanurzonej w obłoku letnich wspomnień.

Happening Diany Rönnberg realizowany jest w ramach otwartego naboru prac.

 

 

Diana Rönnberg (ur. 1983)

– artystka wizualna, autorka instalacji wideo, fotografka. Absolwentka fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (pracownia prof. Krzysztofa J. Baranowskiego). W 2017 r. uzyskała tytuł doktora sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni prof. Grzegorza Klamana. Laureatka wielu konkursów i stypendiów. Brała udział w ponad 50 festiwalach oraz wystawach zbiorowych i indywidualnych m in w Rosji, USA, Boliwii, Szwecji, Niemczech oraz Polsce. Pochodzi z Gorzowa Wlkp., mieszka w Polsce i Szwecji.

« Powrót

Narracje 9

Narracje 9