Natalia Osuch, Dominik Rudasz


RGB
/ Real Ghost Bardo
wideo, dźwięk, instalacja wideo, 2014

Instalacja RGB/Real Ghost Bardo jest elementem większego projektu Bardo, realizowanego przez parę trójmiejskich artystów. Bardo to według tradycji buddyjskiej stan pośredni między śmiercią i ponownymi narodzinami. Artyści ów stan odnoszą bezpośrednio do tkanki architektonicznej Wrzeszcza, a konkretnie Wzgórza Sobótki, jako miejsca silnie nacechowanego energetycznie z bogatą historią duchową.
Pierwotnie zamierzali skupić się na budynku należącym do TVP Gdańsk, dawnej restauracji lóż masońskich „Zur Kette an der Weichsel” i „Zum Drei Säule”. Niestety, telewizja odmówiła współpracy.
RGB dosłownie przywołuje ducha obrazów telewizyjnych, które zawierają w sobie informacje spoza realnego świata, gdyż rejestrują się one w nośnikach analogowych i cyfrowych. Duchy, upiory, głosy i wizerunki zmarłych w białym szumie odnajdują możliwość komunikacji. W ten sposób starają się przekazać nam swoje historie.
Dopełnieniem instalacji jest ścieżka dźwiękowa łącząca czytane fragmenty Tybetańskiej Księgi Umarłych z szumem medialnym pochodzącym z archiwalnych audycji gdańskiej telewizji oraz medytacyjnym podkładem muzycznym.

Natalia Osuch (ur. 1981) – mieszka i pracuje w Gdańsku.
Zajmuje się tworzeniem instalacji wideo, ilustracji, muzyką oraz jogą. Współpracuje z sopocką sceną teatralną. Pracuje indywidualnie, ale często tworzy także w duecie z Dominikiem Rudaszem.
Absolwentka Institut d’Arts Visuels d’Orléans. Jej prace można było zobaczyć podczas festiwali Transvizualia, ArtLoop, OSA (Open Source Art), NARRACJE i Animation Now!.

Dominik Rudasz (ur. 1977) – mieszka i pracuje w Gdańsku.
W teorii i praktyce zajmuje się sztuką zaangażowaną społecznie, działaniami w przestrzeni publicznej, animacją kultury oraz edukacją. Główny obszar jego zainteresowań stanowi oddziaływanie sztuki na rzeczywistość społeczną i polityczną.
Absolwent filozofii i historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie doktorant na Filologicznych Studiach Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2012-2014 rezydent Kolonii Artystów. Współorganizował z CSW Łaźnia (2009-2014) projekty edukacyjno-artystyczne, w tym Reanimację przestrzeni, mającą na celu rewitalizację Dolnego Miasta.