Wilhelm Bras

Paweł Kulczyński aka Wilhelm Bras (ur. 1978) – mieszka i pracuje w Gliwicach.
Autor koncertów plenerowych i instalacji dźwiękowych oraz zapalony budowniczy instrumentów analogowych. Miłośnik brzmień ekstremalnych. Zainteresowany społecznymi i przestrzennymi kontekstami muzyki, fenomenologią audiosfery i akustyką, zjawiskami losowymi, konceptualizmem, lenistwem i nudą, działaniem pozornym oraz psychodelią.
Od 2013 roku pod pseudonimem Wilhelm Bras koncertuje i nagrywa utwory wplatające w szorstką, awangardową tkankę analogowych syntezatorów zrytmizowane wątki taneczne. Na albumie When Attitudes Become Form #1, eksploruje pogłos olbrzymiego, postindustrialnego silosa dawnej cementowni. Nową odsłoną działań muzycznych jest Lautbild – ukłon w stronę szerszej, klubowej publiczności.
Artysta koncertuje w przestrzeni publicznej, na nieużytkach, terenach poprzemysłowych i wiejskich. W muzyce porusza się w obszarach improwizowanej elektroniki, elektroakustyki, power electronics, ambientu i noise’u.
Absolwent katowickiej Akademii Sztuk Pięnych. Związany od lat z bytomską galerią Kronika. Występował na wielu festiwalach, m.in. Unsound New York i Kraków, OFF, Nowa Muzyka, Rokolectiv, Phono Odensee, Sperm Praha, Plateaux i wielu innych.
pawelkulczynski.com