Murcof | VJ Oskar Zamek-Gliszczyński

live act, 2014

Zwieńczeniem tegorocznych NARRACJI będzie koncert meksykańskiego muzyka Fernando Corona Murillo, występującego pod pseudonimem Murcof. Od początku swej działalności Murcof porusza się pomiędzy dwiema pozornie wykluczającymi się estetykami. Z jednej strony w jego muzyce olbrzymie znaczenie ma precyzja i przywiązanie do dźwiękowych detali, które uzyskuje i kontroluje dzięki elektronicznemu instrumentarium; z drugiej strony jego kompozycje są przesiąknięte głęboką duchowością, dotykającą najbardziej fundamentalnych, egzystencjalnych pytań.
Murcof ustawicznie balansuje pomiędzy minimalizmem i oszczędnością, fascynacją barokowym przepychem, chęcią tworzenia ambientowych, powoli rozlewających się pejzaży, a dyscypliną techno, która mimowolnie zmusza ciało do ruchu.
Artysta nie stawia żadnej bariery między światem dźwięków akustycznych, analogowych i cyfrowych. Współpracuje ze składami grającymi muzykę współczesną, a w jego albumach można odnaleźć echa takich kompozytorów, jak Arvo Pärt czy Henryk Górecki. Wobec licznych inspiracji tak różnorodnymi nurtami, stylistykami i gatunkami grał na wielu prestiżowych festiwalach na całym świecie – od barcelońskiego Sonar, poprzez kultowe Montreaux Jazz Festival, kończąc na londyńskim The Peter Harrison Planetarium.
Jesteśmy pewni, że dualizm muzyki Murcofa w pełni odzwierciedli tezę tegorocznego Festiwalu NARRACJE.

Oskar Zamek-Gliszczyński (ur. 1981) – mieszka i pracuje w Gdyni.
Zajmuje się grafiką, motion graphics, projektowaniem stron internetowych, montażem wideo oraz animacją i VJ-ingiem. Absolwent Akademi Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kreator pełnej identyfikacji (grafika + spoty wideo) dla wydarzenia Coast2Coast w gdańskim Klubie Żak. Laureat nagrody Złoty Orzeł 2009 w kategorii „Reklama – kampania multimedialna”. Zajmował się m.in. oprawą wideo festiwalu Transvizualia, OSA oraz wydarzeń i wystaw związanych z organizowanym przez Kolonię Artystów cyklu Wrzeszcz ART!.