Stefan Wesołowski "Liebestod"

Stefan Wesołowski „Liebestod”, wizualizacje: VJ Jago
piątek, 15.11 | 22.00 
Klub Festiwalowy „Gedanus”, ul. św. Barbary 3

‚Liebestod’ to najnowszy album Stefana Wesołowskiego, nagrany dla amerykańskiej wytwórni Important Records (wydawcy m.in. Coil, Merzbow, Josefa van Wissema, Jima Jarmuscha, Julii Kent, Pauline Oliveros). Płyta zawiera zbiór post-klasycznych utworów rozpisanych na fortepian, instrumenty dęte, smyczkowe, i sporadycznie pojawiającą się elektronikę. Oficjalna prezentacja albumu miała miejsce podczas tegorocznej edycji festiwalu Unsound. Polska premiera albumu zaplanowana jest na 8 listopada, a międzynarodowa na 26 listopada.

„Album ‚Liebestod’ polskiego kompozytora Stefana Wesołowskiego to zbiór repetatywnych utworów rozpisanych na fortepian, instrumenty dęte, smyczkowe i sporadycznie pojawiającą się elektronikę. Sam tytuł zaczerpnięty z Tristana i Izoldy Wagnera wiele mówi o inspiracjach Wesołowskiego, i rzeczywiście album przesycony jest wielkim respektem do muzyki klasycznej, chodź daleki jest od nawiązywania do niej w bezpośredni sposób. Wesołowski pokazuje w swoich kompozycjach własny, unikalny język muzyczny – surowy i radykalny, ale pełen nostalgii i piękna.” /mat. wydawcy/
www.importantrecords.com
http://vimeo.com/50256434

Miksem materiału zajął się Piotr Emade Waglewski, mastering przeprowadzony został przez Jacka Gawłowskiego.
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego, Miasta Gdańska, Instytutu Kultury Miejskiej.

Stefan Wesołowski (rocznik 1985) – kompozytor, skrzypek, absolwent Academie Musicale de Villecroze. W 2008 roku ukazał się jego debiutancki album ‚Kompleta’, zawierający zapis utworu napisanego na zamówienie oo. Dominikanów. Bezpośrednio po tym podjął współpracę z Jacaszkiem, której efektem była płyta „Treny” i wiele innych przedsięwzięć, m.in. muzyka do filmu „Sala Samobójców”. Jest autorem ilustracji muzycznej do filmów, spektakli i instalacji artystycznych. W 2012 roku wyszła płyta Wesołowski/Kaliski ‚281011’ będąca zapisem improwizacji przygotowanej z Szymonem Kaliskim na koncert w Narodowym Instytucie Wizualnym. Nagrywał dla Gustaff Records, Miasmah, Ghostly International, Few Quiet People. W międzyczasie Stefan Wesołowski pracował nad nowym autorskim albumem – ‚Liebestod’ ukazuje się 8 listopada (premiera międzynarodowa – 26 listopada) nakładem amerykańskiej wytwórni Important Records.
www.facebook.com/stefanwesolowski

JAGO VJ (Jagoda Chalcińska) – producentka wideo, VJka, z wykształcenia filmoznawczyni i scenarzystka, realizatorka projektów multidyscyplinarnych z pogranicza video-artu, VJingu i performance’u audiowizualnego. W swoich produkcjach wykorzystuje wyłącznie zrealizowane przez siebie materiały wideo, zdjęcia i animacje. Jej twórczość powstaje z myślą o korespondowaniu z muzyką – dźwięki i obrazy uzupełniają się, poprzez wzajemne podbijanie akcentów wzmacniają ogólny przekaz, efektem są muzyczno wizualne spektakle. Przez prawie dwa lata współpracowała z Polskim Radiem miksując na żywo wizualizacje w ramach programu telewizyjnego „Czwórka z Wizją”. Swoje prace regularnie prezentuje na prestiżowych międzynarodowych festiwalach m. in.: Mapping Festival – Genewa, Szwajcaria; European Media Art Festival – Osnabruck, Niemcy; Pluto Audio Visual Art Festival – Opwijk, Belgia; Live Performers Meeting – Rzym, Włochy; Lunchmeat – Praga, Czechy; Kazantip Festival – Krym; CSW w Toruniu, Festiwal Malta w Poznaniu, Festiwal Narracje w Gdańsku.
www.jagovj.com | www.facebook.com/jagovj

 

liebestod_cover_web stefan wesolowski fot. ala wesolowskajago_vj_photo