Aleksandra Ciapka, Filip Ignatowicz [Polska]

„był dach, był dom” | instalacja

lokalizacja: wiata śmietnika przy ul. Krowoderskiej

 

„był dach, był dom” to projekt bazujący na zestawieniu dwóch przeciwstawnych przestrzeni: prywatnej i publicznej. Chcemy odnieść się do wspomnień o cieple i świetności miejsca, jakim jest dom i pozwolić odkryć je na nowo. Wiata osiedlowego śmietnika zaaranżowana zostanie na przestrzeń mieszkalną, wypełnioną wizualnymi opowieściami oraz zapisami codziennych rozmów. Poprzez to działanie pragniemy zbadać różnicę pomiędzy tym co prywatne i publiczne, a na pewien czas nawet przełamać to ostatnie. Okolica Długich Ogrodów pozostaje niezbadaną enklawą, pełną pustostanów i malowniczych ruin, które z kolei zmuszają do myślenia o nieobecności. I właśnie nieobecność, brak, można odczytywać jako początek historii jeszcze nieopowiedzianej. Ten początek spróbujemy ukonstytuować.

 

Aleksandra Ciapka, gdańszczanka, studentka architektury wnętrz gdańskiej ASP w sposób szczególny zainteresowana projektowaniem scenograficznym, modą i projektowaniem ubioru. Absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie, finalistka konkursu NEW LOOK DESIGN (pokaz autorskiej kolekcji) podczas WARSAW FASHION STREET 2012. Współpracuje z trójmiejskimi teatrami offowymi, stawia pierwsze kroki jako autorka scenografii w niezależnych produkcjach filmowych.

 

Filip Ignatowicz, gdańszczanin, student malarstwa na gdańskiej ASP. W swoich działaniach nie ogranicza się wyłącznie do malarstwa i rysunku zajmując się szeroko pojętą sztuką wizualną – od działań performatywnych, akcji i instalacji w przestrzeni miejskiej, przez fotografię aż po realizację wideo, etiud filmowych i animacji. Uczestniczy w różnych projektach artystyczno-badawczych, od niedawna zajmuje się także wizualizacjami oraz wideosceografią teatralną.
http://www.filipignatowicz.com/