Grażyna Rigall, Katarzyna Swinarska [Polska]

„Zielnik czarownic” | instalacja

lokalizacja: ul. Krowoderska, zabytkowy mur przy skrzyżowaniu z ul. Długie Ogrody

 

„Zielnik czarownic” nawiązuje bezpośrednio do historycznego faktu istnienia ogrodów, które kiedyś znajdowały się wzdłuż ulicy Długie Ogrody i zaopatrywały Gdańsk w warzywa, owoce i, zapewne, zioła. W miejscu tym funkcjonowało również targowisko, będące miejscem codziennych wycieczek, spotkań i zakupów kobiet, które w trosce o swoich najbliższych wybierały owoce, warzywa i zioła, często o znaczeniu leczniczym, a potem dźwigały je w koszach do domów.

Tytułem „Zielnik czarownic” chcemy nawiązać też do kwestii prześladowania i egzekucji tak zwanych „czarownic”. Proceder ten, którego ofiarami często padały kobiety zajmujące się zielarstwem, miał miejsce także w Gdańsku, gdzie ostatnią czarownicę – Annę Krüger – spalono na Targu Drzewnym w 1659 roku.

”Zielnik czarownic” zatem, ma dwojaki charakter: z jednej strony jest praktycznym poradnikiem przypominającym o sile ziołolecznictwa, z drugiej zaś nawiązuje do kulturowej spuścizny społecznego lęku przed wiedźmami – kobietami niezależnymi, posiadającymi wiedzę botaniczną i medyczną. Wizualną warstwę projektu wzbogaci sopran Magdaleny Gruszczyńskiej oraz kilka interaktywnych niespodzianek, o które zadba Maciej Wojnicki.

 

Katarzyna Swinarska, absolwentka wydziału malarstwa gdańskiej ASP. Pracowała jako grafik w studiu reklamowym i wydawnictwie oraz jako projektant stron internetowych w agencjach multimedialnych. Od 2008 roku maluje i realizuje prace wideo. Bierze udział w konkursach i wystawach zbiorowych. Jest laureatką stypendium „Fundusz Mobilności” (2012), Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska (2010), Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury (2010) oraz trwającej trzy miesiące rezydencji artystycznej w Bellwald, w Szwajcarii (2012). Obecnie jest doktorantką ASP w Gdańsku, jej promotorem jest prof. Henryk Cześnik.

 

Grażyna Rigall, absolwentka wydziału malarstwa gdańskiej ASP. Prowadziła „lekcje sztuki” w Dworku Sierakowskich w Sopocie. W 2007 i 2009 r. brała udział w projekcie „Dni Parku Oliwskiego” prowadząc warsztaty plastyczne dla dzieci. Współpracuje z wydawnictwami GWO, GWP, Operon, Nowa Era, Bajka i Wydawnictwem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest autorką ilustracji do książek dla dzieci i okładek kilku płyt trójmiejskich artystów, m.in. Sławka Jaskułke i Wojtka Staroniewicza. Jest współtwórczynią scenografii do Przenośnego Muzeum Rysunku Dziecięcego oraz do spektaklu „Alicja w krainie liter” autorstwa Elżbiety Jeznach (Paryż). Autorka lalek do spektaklu „Śpiąca królewna” w reżyserii Luby Zarębińskiej. Maluje, ilustruje, robi instalacje z wykorzystaniem wykonywanych przez siebie lalek.

 

Kasia Swinarska & Grażyna Rigall, Witches Herbarium (2)