Manon Awst, Benjamin Walther [Niemcy]

„The Centre of the World” („Centrum świata”) | instalacja

lokalizacja: Klub Morza Zejman, ul. Motławska

 

„Centrum świata” 2013 jest nową pracą, przygotowaną specjalnie na 5. edycję Narracji. Jednocześnie to kolejna z serii prac, w których artyści umieszczają w kartonowym pudełku unikalną wiadomość w formie neonu. Projekt nawiązuje do wątku „Spotkania” w ramach tematu „Odkrywanie zachwyca” – małe neonowe ognisko ma przypominać o prawdziwych ogniskach, które stają się miejscem spotkania, przyciągając ludzi ciepłem i hipnotyzującym ruchem płomieni. Tutaj, w klubie Zejman zajmującym piwnice budynku, który kiedyś rzeczywiście stanął w ogniu, świecący „płomień” w kartonowym palenisku ma przekazywać idee, nie ciepło. Cytując słowa artystów, gdańska praca „nawiązuje do pierwotnego ognia u początków cywilizacji, centralnego paleniska, wokół którego ludzie się zbierali, i czym współcześnie mogło to zostać zastąpione…”

„Cetrum świata” staje się metaforą jednego z kluczowych aspektów wątku „Spotkania” w ramach „Odkrywanie zachwyca” i odnosi się do historii całej okolicy Długich Ogrodów jako miejsca, gdzie idee i ideologie walczyły o uwagę i dominację przez wiele wieków. Szczególna lokalizacja tej pracy, głęboko wewnątrz klubu Zejman, subtelnie zwraca uwagę na fakt, że Wyspa Spichrzów była przez dekady, i nadal jest, miejscem zderzania się sprzecznych idei. Gdy ludzie zaglądają do kartonowego pudła i czytają „50%”, mogą to potraktować jako twierdzenie lub pytanie dotyczące jakiejkolwiek sprawy czy nierozwiązanego problemu, które akurat ich zaprzątają. Zapraszając ludzi do zebrania się wokół małego ognia (choćby sztucznego), mamy nadzieję, że ten wieczór pobudzi nowe dyskusje i debaty na różne tematy.

 

 

Manon Awst (ur. 1983 w Bangor w Walii) i Benjamin Walther (ur. 1978 w Dreźnie w Niemczech) to małżeństwo artystów, którzy żyją i tworzą w Berlinie i Walii od 2006 roku. Awst ukończyła architekturę na Uniwersytecie Cambridge oraz doktorat na Royal College of Art w Londynie. Walther, który jest również reżyserem teatralnym, uzyskał dyplomy Historii Sztuki i Filozofii na Uniwersytecie Humboldt w Berlinie i Sztuk Wizualnych na Akademii Sztuk Wizualnych HGB w Lipsku. Na licznych wystawach i podczas rezydencji w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach, Szwajcarii, Rosji, Hiszpanii, Włoszech i teraz w Polsce, prezentują sztukę analizującą ludzkie życie, dyskutującą standardy zachowania i wartości społeczne. Głównym przedmiotem ich zainteresowań artystycznych jest przestrzeń. W 2009 roku ich prace były prezentowane podczas 53. Biennale w Wenecji.

Awst & Walther, Void filled with reduction detail