Katarzyna Malejka, Tomasz Wlaźlak [Polska]

„Jaka piękna katastrofa” | instalacja

lokalizacja: ul. Angielska Grobla 12, naprzeciwko bramy wjazdowej dawnej rzeźni

 

Płonący budynek jest zjawiskiem zarówno dramatycznym co spektakularnym, prócz ofiar zwykle obecny jest też tłum w roli gapiów. Podążając tym tropem zapragnęliśmy pochylić się nad konkretnym miejscem odtwarzając pożar, który należał do serii tajemniczych wydarzeń, jakie przyczyniły się do zanikania zabytkowego kompleksu gdańskiej rzeźni.

Długie Ogrody to miejsce kontrastów i sprzecznych intencji. Zwęglone więźby dachowe i ażurowe fasady budynków nadżartych przez ogień znajdują się w bliskim sąsiedztwie otoczonej troską starówki. Obiekty tego typu niczym cienie przeszłości, pozostawione same sobie manifestują swój dramatyczny charakter nie zależnie od tego czy jesteśmy w stanie zrozumieć ich historię.

„Jaka piękna katastrofa” to instalacja, która ma na celu przywołać pożar w sposób bezpośredni. Unikając artystycznych metafor i przenoszenia znaczeń, budynek staje się integralną częścią projektu. Swoją historie opowiada sam, gdyż jego los zdaje się już być przesądzony.

 

Katarzyna Malejka (ur. 1985) mieszka i pracuje w rodzinnym Toruniu. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 2009r w zakładzie Plastyki Intermedialnej. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych oraz najróżniejszych imprezach kulturalnych. Porusza się w obszarach nowych mediów poszukując własnych form wypowiedzi. Tworzy w kontekstach przestrzeni od drobnych minimalistycznych ingerencji po większe instalacje site-specific. Od 2011 kontynuuje naukę jako doktorantka na rodzimej uczelni.
Tomasz Wlaźlak urodził się w 1982 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Tam w 2002 roku ukończył Liceum Plastyczne. Kontynuował naukę w Zielonej Górze, Poznaniu oraz Toruniu gdzie zdobył tytuł magistra sztuki. Jego praca dyplomowa zrealizowana pod opieką prof. Mariana Stępaka została wybrana na wystawę najlepszych europejskich dyplomów artystycznych START POINT 2010. Artysta jest doktorantem na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz, od tego roku akademickiego, asystentem w Zakładzie Plastyki Intermedialnej tejże uczelni. W swojej twórczości artysta stara się wyrażać przy pomocy tzw. nowych mediów, nie rezygnując przy tym z tradycyjnych technik plastycznych. Najczęściej realizacje Tomasza Wlaźlaka stylistycznie nawiązują do ośmiobitowych gier komputerowych.