Jakub Knera [Polska]

„Wyspa, której nie ma” | instalacja dźwiękowa

lokalizacja: ul. Ołowianka 1, wzdłuż Kanału na Stępce

 

Projekt „Wyspa, której nie ma” to próba przypomnienia, jak wyglądała Ołowianka przed niemal pięcioma dekadami. To opowieść o zabawach na podwórku, wycieczkach wzdłuż kanału, całym świecie dziecięcych wyobrażeń, zgromadzonym na wyspie w środku Gdańska. To historia dwóch sióstr, ich dzieciństwie na Ołowiance i miejscu, które teraz wygląda inaczej niż kiedyś.

Pamiętam beczkę z wodą, kwiaty onętki, zabawy w szkiełko i podchody.
Pamiętam wyskakiwanie z promu na Motławie i wyławianie topielców z kanału.
Pamiętam szum elektrowni, dym z komina i smród zakładów mięsnych.
Pamiętam poranki filmowe w Kinie Piast i zapach mleka w kankach.
Pamiętam ogromne turbiny i zabawę na gruzach spichlerzy.
Pamiętam naszą wyspę, zupełnie inną wyspę niż ta która jest obecnie.

Na projekt złoży się nagranie dźwiękowe – wywiad z dwiema kobietami, które opowiedzą o istotnych miejscach, zapamiętanych z okresu dorastania. Rozmowa będzie próbą odtworzenia emocjonalnej mapy tej części miasta z obszarami, które uległy znaczącym przeobrażeniom, a były istotnym punktem w życiu młodych dziewczyn. Nagrane wypowiedzi zostaną uzupełnione subtelnymi nagraniami terenowymi i dźwiękami.

 

Jakub Knera – animator, dziennikarz, socjolog. Założyciel serwisu noweidzieodmorza.com, poświęconego trójmiejskiej muzyce, redaktor Popupmusic.pl; publikował w Gazecie Wyborczej oraz Trojmiasto.pl; organizator koncertów, współtwórca badań „Poszerzenie pola kultury”.

 

AnIslandThatDoesNotExist_rys.HenrykGlaza

Ilustracja: Henryk Glaza