Ines Tartler [Niemcy]

„Gdańsk Golden Garage” („Złoty garaż gdański”) | instalacja

lokalizacja: ul. płk. J. Dziewanowskiego, wzdłuż ulicy

 

„Gdański złoty garaż” 2013 nawiązuje do serii prac Tartler zatytułowanej „Złoty garaż”, którą zaczęła w 2004 roku, na jedną noc montując na jednym z samochodów na ulicach Berlina złoty pokrowiec. Rozwinęła ten pomysł podczas 11-dniowego projektu partycypacyjnego, który odbył się w Auckland w Nowej Zelandii pięć lat później. W Gdańsku trzy złote pokrowce będą chroniły różne samochody zaparkowane przy ulicy Pułkownika Jana Dziewanowskiego za zgodą i z udziałem okolicznych mieszkańców. Pokrowce będą podświetlone przez lampy uliczne i światła z sąsiednich domów.

Podczas przygotowań do programu piątej edycji Narracji, kiedy w kontekście okolic Długich Ogrodów padały takie określenia, jak „zrujnowane”, „zaniedbane” czy „nieznane”, bardzo ważne okazało się pamiętanie, podkreślanie i nawiązanie do faktu, że ten teren jest również „domem” dla wielu ludzi; że to nie jest po prostu niezagospodarowana przestrzeń. Dlatego istotne okazały się wcześniejsze spotkania z mieszkańcami – żeby zaproponować i zainteresować ich projektami, z którymi mogą wejść w interakcję podczas codziennych sytuacji, dać możliwość uzgodnienia zasad ich uczestnictwa, a nawet wyrażenia wątpliwości czy oporu wobec pomysłów artystycznych, które chcielibyśmy zrealizować. Społeczność zamieszkująca osiedle Pułkownika Jana Dziewanowskiego została zaproszona do aktywnego udziału w projekcie Tartler, żeby uhonorować ich starania uczynienia tej okolicy domem.

Ines Tartler (ur. 1969) jest niemiecką artystką, która żyje i pracuje w Rauental w Niemczech. Na sztukę Tarlter składają się bardzo wnikliwe, a jednocześnie ulotne lub prawie transparentne, badania przestrzeni, architektury i zależności w relacjach społecznych. Zrealizowała szereg wystaw indywidualnych i projektów site-specific: „Die Umarmung der Räume” (2009); tor 111, Berlin (2009); „The Golden Garage Sernice”, Britomart, Auckland (2009); „Ortsauslöser”, Atelierhof Kreuzberg, Berlin (2008); „Einsatzort”, super bien!, Berlin (2007); oraz „Geschmacksverstärker”, Zagreus Projekt, Berlin (2005). Uczestniczyła również w wielu wystawach zborowych w całej Europie.

Ines Tartler, Auto Garage, 2004, Augustrasse, Berlin