Anastasia Klose [Australia]

„As if on a Cloud” („Jakby na chmurze”) | video

lokalizacja: Galeria Spiż 7, ul. Chmielna

Praca Anastasii Klose w bardzo skromny i dyskretny sposób pokazuje drobne, intymne momenty, które stają się jednocześnie publiczne i prywatne. Co mamy myśleć o wideo, w którym nic właściwie się nie dzieje poza tym, że podążamy za niezbyt ładnym gołębiem drepczącym po chodniku, w tle wychwytując fragmenty rozmów? Tak jakby Klose starała się pokazać wartość rzeczy niezręcznych i wstydliwie banalnych. Kamera Klose wyłapuje najbrzydszego ptaka szukającego jedzenia na chodniku. Były inne ptaki, które mogła wybrać. Jednak wygląd ptaka nie wydaje się przeszkadzać w rozmowie dwóch kobiet. Kontynuują jak gdyby nigdy nic. Co to może oznaczać? I co ta praca ma wspólnego z tematem „Odkrywanie zachwyca”?

Chodząc po terenie dawnych Długich Ogrodów, możemy napotkać wiele zapomnianych, brzydkich miejsc. Takie miejsca są bardzo atrakcyjne dla organizatorów wydarzeń kulturalnych, ale co się z nimi dzieje potem? Czy możliwe jest życie obok takich miejsc i ignorowanie ich w natłoku codziennych spraw? A jeśli ich brzydota nas razi, co możemy zrobić? Czy możemy je sobie wyobrazić inaczej? To trudne, czy naiwne rozważać, co można zrobić, żeby je zmienić? Czy czujemy się na siłach, żeby zmienić miejsca wokół nas? To z pewnością bardzo poważne pytania przy okazji takiego skromnego filmu, ale to właśnie dlatego ten film tutaj jest. Pyta, co można zrobić z tymi miejscami, kiedy Narracje przeniosą się gdzie indziej. Chciałem pokazać coś słodkiego i brzydkiego naraz, coś, co wydaje się trywialne, a jednocześnie drażni. Znaleźć metaforę dla sposobu, w jaki przymykamy oko na trudne do zaakceptowania warunki, kiedy czujemy, że nie mamy na nie wpływu ani możliwości zmiany.

 

Anastasia Klose urodziła się w Melbourne w 1978 roku. Szerokie uznanie zdobyła za swoje autobiograficzne prace video i performensy, choć zajmuje się również rysunkiem oraz twórczością literacką. Studia pierwszego stopnia ukończyła na Melbourne University w 1995 roku, a później przeniosła się na Victorian College of the Arts, gdzie uzyskała tytuł licencjata sztuk plastycznych w zakresie rysunku w 2005 roku. Jej ostatnie indywidualne wystawy to ACCA Pop-Up Program; trzydniowy performens zatytułowany „Nanna, I am still searching” („Babciu, nadal szukam…”) podczas wernisażu Biennale w Wenecji, którego kuratorem była Juliana Engberg (2011); “i thought I was wrong, but it turned out i was wrong…” („myślałam, że się mylę, ale okazało się, że się mylę”) w Australian Experimental Art Foundation w Adelaidzie (2010), wystawy w Gertrude Street Contemporary Art Spaces oraz w Tolarno Galleries w Melbourne.
Anastasia Klose brała również udział w wystawach grupowych w ACCA (Melbourne), PICA (Perth), Goma (Brisbane), Queensland University (Brisbane) i IMA (Brisbane). Do znaczących wystaw grupowych, w których brała udział, należą: „Primavera 2012” w Muzeum Sztuki Współczesnej w Sydney w Australii, której kuratorką była Anna Davis; „Contemporary Australia: Women” („Współczesna Australia: Kobiety”) w Queensland Art Gallery, Gallery of Modern Art w Brisbane (2012); “Don’t hold your breath” (“Nie wstrzymuj oddechu”) – nowozelandzko-australijski panel sztuk multimedialnych podczas inauguracyjnego AIVA Festival: Ängelholm International Video Art Festival, którego kuratorem był Rob Garrett w Ängelholm w Szwecji (2012).
Anastasia Klose mieszka w Melbourne i reprezentuje ją Tolarno Galleries.

 

Anastasia Klose  As-if-on-a-cloud-video-still-1