Stach Szumski
Morena denna falista

2024
mural

 

Mural Stacha Szumskiego to rodzaj geologicznej infografiki – otwierający wyobraźnię materiał edukacyjny będący swobodną, wizualną interpretacją procesów geologicznych charakterystycznych dla Niedźwiednika i całego regionu. Projektując ścienne malowidło, artysta podjął próbę zilustrowania procesów związanych ze zlodowaceniem bałtyckim, a zwłaszcza z jego fazą pomorską, od której zaczęło się wycofywanie lądolodu z naszych ziem (co nastąpiło ok. 16-13 tys. lat temu).

Morena denna falista, występująca w spodniej części lodowca, jest wzniesieniem charakterystycznym dla trójmiejskiej linii wybrzeża. Stanowi też ważny element górzystego krajobrazu Niedźwiednika. Uwzględnione w pracy Szumskiego formy, kształty i wzory ilustrują schematy migracji skał narzutowych, jakie przybyły z lodowcem ze Skandynawii oraz Sudetów. Granity tego pochodzenia także stanowią element pomorskiego krajobrazu.

Do stworzenia muralu artysta wykorzystał niedoskonałości zastane na szkolnej fasadzie. Szumski wkomponował w swoje malowidło naturalne zacieki, glony, porosty, ubytki tynku, graffiti i tagi, czyniąc je integralną częścią pracy artystycznej i tworząc organiczną, ekspresyjną formę. Występujące na Niedźwiedniku naturalne złoża – węgiel brunatny, piasek, glina (i wypalane z niej cegły) – oraz granity narzutowe stały się źródłem wykorzystanej w muralu palety kolorystycznej. Malowidło stanowi tło i dopełnienie dla znajdującego się na terenie szkoły pomnika przyrody – Głazu Niedźwiedzia.

 

STACH SZUMSKI (ur. 1992) – artysta wizualny. Zajmuje się malarstwem, tworzy instalacje, rzeźby, grafiki, rysunki oraz interwencje w przestrzeni publicznej. Jego edukacja malarska najwięcej zawdzięcza oddolnym praktykom związanym z eksploracją dolnośląskich pustostanów i farby w sprayu. W latach 2013-2016 współtworzył warszawską Galerię V9. W latach 2015-2020, z Karoliną Mełnicką, prowadził projekt „Nomadic State”, czyli kolektyw artystyczny i fikcyjne nomadyczne mikropaństwo. W swoich pracach cytuje i dekonstruuje motywy ikonograficzne używane w komunikacji międzyludzkiej. Jego prace prezentowane były m.in. w CSW Zamek Ujazdowski, MSN w Warszawie, Kyoto Art Center czy Galerii Parcel w Tokio.

Instytut Kultury Miejskiej
Targ Rakowy 11
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
Joanna Borowik
joanna.borowik@ikm.gda.pl
784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk

NARRACJE #15