Robert Kuśmirowski
Fot. Alina Żemojdzin

« Powrót

Robert Kuśmirowski, DUSTribute II, 2022, instalacja

 

W maju tego roku dla Kunstraum Dornbirn Robert Kuśmirowski stworzył środowisko site-specific o nazwie DUSTribute. W dawnej hali montażowej fabryki Rüschwerke artysta opracował postapokaliptyczną scenerię przywołującą „strefę” – przestrzeń zakazaną z klasycznego Stalkera Andrieja Tarkowskiego. Historyczne, filmowe i narracyjne systemy odniesienia przeplatały się tu, tworząc opowieść o egzystencjalnym zagrożeniu i niesamowitym pięknie.

DUSTribute II pokazujemy w hali przypominającej tę z Dornbirn. Piaszczysta nawierzchnia i rozproszone światło tworzą magiczny świat, w którym postać ludzka żyje codzienną pracą w surowym, pozbawionym witalności otoczeniu – żyje w nadziei na lepszą przyszłość, która nie nadejdzie. Przytłaczający, pełen niepokoju nastrój wzmacnia nieodgadnione piękno tego tajemniczego, równoległego świata. 

Czy gdańska realizacja jest żywym przeniesieniem pracy pokazanej w Dornbirn? A może jest to dopracowana iluzja reprezentująca owe dzieło? Kuśmirowski ewokuje narracyjny potencjał swoich prac poprzez odtwarzanie i inscenizację minionych czasów / wystaw. Odniesienia wywodzą się tu z historii zbiorowej i indywidualnej, mieszają się z fikcją i wyobraźnią, a inscenizowane dublety świadomie zajmują ambiwalentną postawę wobec pamięci i kształtowania narracji historycznych.

 

Robert Kuśmirowski – performer, autor instalacji, obiektów, fotografii, rysunków. Absolwent Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie obecnie pracuje jako wykładowca. Laureat m.in. Paszportów Polityki i dorocznej Nagrody MKiDN w dziedzinie sztuk wizualnych (2011). W swoich pracach przywołuje kulturę materialną różnych epok, odwołuje się do pamięci, historii i nostalgii przeszłości znikającej pod kolejnymi warstwami. Odtwarzanie minionej kultury materialnej staje się w jego sztuce również sposobem podejmowania tematu krótkotrwałości i śmierci.

Robert Kuśmirowski, DUSTribute II, 2022, instalacja

hala Mithril, teren dawnych ZNTK, ul. Siennicka 25

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk
Narracje #13

NARRACJE #13