Paweł Żukowski, WITACZ, 2022, obiekt
WITACZ umieszczony jest przy wjeździe na Przeróbkę od południowej strony. To współczesna brama miejska spełniająca funkcje administracyjne. To powitanie spełniające funkcje społeczne. To ozdoba spełniająca funkcje estetyczne. To nawiązanie do industrialnego dziedzictwa dzielnicy spełniające funkcje edukacyjne. To totem spełniający funkcje symboliczne. To…
Czym dla ciebie jest WITACZ?
Paweł Żukowski: Teren Przeróbki kojarzy mi się z pierwszymi wakacjami, jakie zapamiętałem – w latach 80. spędziliśmy je z rodzicami i siostrą na kempingu na pobliskich Stogach. Przeróbka była po drodze znad morza do miasta, a rodzice zatrzymywali się tu na zakupy za każdym razem, kiedy głośno wyrażaliśmy nasze dziecięce potrzeby („Tato, pić!”). Dzisiaj nie jestem w stanie rozdzielić tego, co widziałem jako dziecko od tego, co widzę prawie czterdzieści lat później. To przemieszanie czasów i obrazów zainspirowało mnie do stworzenia lokalnego totemu z barwnego metalu. Projektując go, inspirowałem się szyldem Spawmetu, jednego z zakładów znajdujących się na terenie Przeróbki. Wykorzystałem jego industrialne liternictwo, kolorystykę oraz formę, ale zmieniłem ich funkcję z informacyjnej na ozdobną. WITACZ nie jest niczym motywowany, można go interpretować na wiele sposobów. Bardzo chciałbym, żeby po zakończeniu festiwalu mógł zostać na Przeróbce – czy znajdzie się lokalna organizacja lub instytucja, która go przygarnie?
Paweł Żukowski – absolwent warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W swojej praktyce artystycznej skupia się na zmianie kontekstów, w których funkcjonują zastane gesty, sytuacje, obiekty, idee. Wykorzystuje do tego materiały pochodzące zwykle z odzysku. Autor wielu działań w przestrzeni publicznej, jak akcja przed siedzibą „Gazety Polskiej” „LGBT TO JA” i pandemicznej „DAMY RADĘ”; współautor akcji przeciwko wyborom korespondencyjnym „LIST”.
Paweł Żukowski, WITACZ, 2022, obiekt
park przy skrzyżowaniu ulic Siennickiej i Przetocznej