Fot. Alina Żemojdzin
Fot. Alina Żemojdzin

« Powrót

Katarzyna Roj + Piotr Pawlak, Sączki, 2022, instalacja dźwiękowa (15 min)

 

Praca ma charakter narracyjny i zachęcamy do wysłuchania jej w całości (instalacja zapętlona, początek prezentacji co 15 min, licząc od godz. 17.00).

Artyści dziękuję Łukaszowi Darskiemu i Krzysztofowi Majewskiemu za współpracę i pomoc przy realizacji pracy.

 

Pod miastem ukryte jest miasto: kilometry kanałów należących do dwóch przeciwstawnych królestw – czystej wody i ścieków. Ich architektura może zachwycać, o czym po wizycie w Paryżu w 1867 roku pisał Hans Christian Andersen. Ulicą jego imienia być może tu dotarliście.

Usiądźcie i posłuchajcie.

W XIX wieku w mieszkaniach czynszowych zaczęły pojawiać się waterklozety, a Europę owładnęła istna „kultura spłukiwania”. Wszelkie ludzkie wydaliny – zamiast trafiać do beczek czy dołów kopanych w ciasnych podwórzach – znikały, by rozpocząć proces przemiany. W 1863 roku nadburmistrz Gdańska Leopold von Winter zwołał naradę. Gdańsk potrzebuje pitnej wody i nowej higieny! Gdańsk potrzebuje kanałów! Misję ich stworzenia powierzył Eduardowi Wiebemu. Ten zaś zaproponował: pod miastem powstanie miasto kanałów. Ścieki wypłyną z terenów dzisiejszego śródmieścia i, zamiast do morza, trafią na rozległe łąki, tuż pod świerkowe lasy, między Stogami a Wisłoujściem. Przesączą się przez naturalne filtry. Rozpoczną proces przemiany. 

Sączki, bo o ich terenie mowa, żyją dziś swoim życiem, niemal całkowicie przejęte przez przyrodę. Leżą niedaleko stąd. Co o nich wiecie? Słuchając, spójrzcie na stare zdjęcie makiety tych pól. Rozsiądźcie się wygodnie i uruchomcie zaniedbane zmysły. Jak powinna wyglądać nasza infrastruktura przyszłości? 

 

 

Katarzyna Roj – kuratorka, redaktorka i autorka licznych tekstów oraz publikacji na temat kultury materialnej. Prowadzi program galerii Dizajn BWA Wrocław, gdzie koncentruje się na upowszechnianiu zagadnień związanych z projektowaniem odpowiedzialnym społecznie, odpornością, nierównomiernie rozłożoną konsumpcją oraz wykorzystaniem narzędzi projektowych w procesach adaptacji do zmiany klimatu. Obecnie prowadzi w galerii długofalowy projekt Żyjnia, czyli przestrzeń społeczną i edukacyjną inspirowaną tradycją dolnośląskich pałaców zdrojowych oraz zajmuje się zagadnieniem regeneracji w aktywnościach projektowych.

 

Piotr Pawlak – muzyk, producent. Autor muzyki do spektakli teatralnych i baletowych, filmów oraz widowisk multimedialnych. Współtworzył zespoły Kury, Łoskot, Kaszebe, YeShe, Bielizna. Członek projektów Cobra – John Zorn oraz Męskie Granie Orkiestra. Producent kilkudziesięciu płyt. Prowadzi warsztaty dźwiękowe  z dziećmi i osobami z niepełnosprawnościami. Jego praca dźwiękowa jest częścią Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej. Członek Stowarzyszenia Arbuz.

 

› Pobierz transkypcję pracy w formacie PDF

› Pobierz transkypcję pracy w formacie Word

 

 

Katarzyna Roj + Piotr Pawlak, Sączki, 2022, instalacja dźwiękowa (15 min)

budynek dawnej hydroforni, ul. Dickensa 3

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk
Narracje #13

NARRACJE #13