Julia Taszycka
Pamięć zbiorowa
2024
instalacja, znalezione przedmioty
Obiekty codzienności to subtelne świadectwa życia osiedla – fragmenty przestrzeni, które choć na pozór zwyczajne, stają się nośnikami pamięci dokumentującymi przeszłość. Plastikowe krzesła ogrodowe, kiedyś wszechobecne na podwórkach, teraz prawie zupełnie znikają z miejskiego krajobrazu. Samodzielnie wykonane ogrodzenia, zaimprowizowane struktury, które zapewniały poczucie odrębności i organizowały przestrzeń, stają się reliktami odległej codzienności. Każdy z tych odnalezionych na osiedlu przedmiotów, to fragment historii. Niedźwiednik zaskakuje i fascynuje wolniejszym tempem życia, a jego unikalny charakter zdaje się odporny na szybkie zmiany i gentryfikację nieodwracalnie przeobrażającą inne obszary. Ta „archeologia codzienności” ujawnia ślady dawnych, często chałupniczych rozwiązań, które powstały z potrzeby dostosowania przestrzeni do życia, stanowiąc dowód na istnienie lokalnych tradycji adaptacyjnych.
„Pamięć zbiorowa” to instalacja złożona z obiektów zebranych na osiedlu. Praca Julii Taszyckiej przywołuje kolektywne wyobrażenia o przeszłości, gdzie porzucone przedmioty zyskują nową rolę, przypominając o minionych dekadach i codziennych strategiach mieszkańców. Ich kolekcja buduje obraz Niedźwiednika jako miejsca, w którym czas płynie inaczej, w zgodzie z lokalnymi potrzebami i wspólnotowym charakterem osiedla.
JULIA TASZYCKA (ur. 1992) – artystka konceptualna, autorka obiektów, instalacji oraz form wideo. Absolwentka Wydziału Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jako stypendystka Fulbrighta uzyskała tytuł MFA Studio Arts w Hunter College w Nowym Jorku (2022). Taszycka była finalistką The Hopper Art Prize (2023), została nominowana do Rema Hort Mann Foundation Emerging Artist Grant (Nowy Jork, 2023). Rezydentka LMCC w 2022 (Governors Island, Nowy Jork), a w okresie 2024/2025 rezydentka Whitney Museum Independent Study Program w Nowym Jorku. Artystka brała udział w licznych wystawach, m.in. w M 2 3 (Nowy Jork, 2023), Galerii 35A (Warszawa, 2023), Bibeau Krueger (Nowy Jork, 2022).