Joanna Rajkowska, Wkrótce wszystko się zmieni , 2014, projekt publiczny

 

Wkrótce wszystko się zmieni to projekt publiczny, którego głównym elementem jest kryształ pochodzący z brazylijskiej kopalni. Praca powstała w 2014 roku dla dzielnicy Erdington w Birmingham i została pomyślana nie tyle jako instalacja site-specific, co urządzenie nomadyczne. 

Zafascynowana brazylijską mieszaniną wierzeń i rytuałów artystka postanowiła wykorzystać oczyszczającą moc kryształu, aby stworzyć lokalny czakram. Zainstalowana w przestrzeni publicznej Erdington nisza kryształów – uformowana w niewyobrażalnej dla człowieka skali milionów lat – delikatnie oddziaływała na osoby, które zechciały z nią pobyć. Obiekt rozbrajał, stymulował wyobraźnię i delikatnie hipnotyzował. Był odpowiedzią na narastający kryzys wartości oraz silne i niepokojące poczucie nadchodzącej zmiany. Czy wobec gwałtownych przeobrażeń klimatu możemy się jeszcze łudzić, że kierunek, który dyktuje światu nasza kultura jest słuszny? 

Po ośmiu latach od powstania wędrujący czakram przybywa na Przeróbkę. W Gdańsku kryształ Rajkowskiej staje się „pomnikiem” dla dzielnicy – klejnotem dedykowanym roślinom ruderalnym. I wszystkim tym, które będą musiały sobie poradzić z naszą spuścizną. Oczyszczająca moc kryształu rozprasza niepokój i pozwala (z nadzieją?) przyjąć, że wkrótce wszystko się zmieni.

 

Pracy towarzyszyć będzie performans Soon_Everything Will Change, który zostanie wykonany w piątek i sobotę ok. godz. 19.00 (rozpoczęcie performansu skoordynowane z oprowadzaniem kuratorskim). Twórcy i twórczynie:
autor: James Oldham
sopran: Paulina Araśniewicz
baryton: Maciej Naczk
skrzypce: Julia Ziętek
akordeon: Błażej Reiter
Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Tadeusza Tylewskiego (Tomasz Jaskółowski, Andrzej Kurek oraz Illia Yafimau)

 

Joanna Rajkowska – artystka wszechstronna, której projekty najczęściej powstają, żyją i starzeją się w przestrzeni publicznej. Aby je zbudować, artystka wykorzystuje realnie istniejące miejsca, energie, organizmy i materiały, produkuje filmy, fotografie i modele. W przekonaniu, że ludzie, jako gatunek, nie byli w stanie utworzyć żywotnej, zrównoważonej kultury, Rajkowska często zestawia (ludzkie) konteksty historyczne i socjopolityczne z życiem innych gatunków. Jej praca wizualizuje i kwestionuje dychotomię rozdziału natury i kultury. Najbardziej znanym projektem Rajkowskiej pozostają „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” (2002), które stały się jednym z symboli Warszawy.

Joanna Rajkowska, Wkrótce wszystko się zmieni , 2014, projekt publiczny

zieleniec przy hali Mithril, teren dawnych ZNTK, ul. Siennicka 25

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk
Narracje #13

NARRACJE #13