Fot. Alina Żemojdzin

« Powrót

Jaśmina Wójcik + dzieci, GAZETA DZIECI NA PRZERÓBCE, 2022, gazeta

 

W 1926 roku ukazał się „Mały Przegląd” – dodatek do największej wówczas w Polsce żydowskiej gazety, „Naszego Przeglądu”. We wstępie redaktor naczelny dodatku, Janusz Korczak, zaznaczał: „Jest wiele ludzi dorosłych, którzy piszą tylko dlatego, że się nie wstydzą; są dzieci, które mają wiele ciekawych pomysłów, uwag i spostrzeżeń, a nie piszą, gdyż nie mają odwagi albo im się nie chce. Dziennik nasz zachęci młodzież do pisania. Zachęci i ośmieli”. Kilka lat temu Jaśmina Wójcik wróciła do idei Korczaka i stworzyła cykliczny projekt zatytułowany GAZETA DZIECI.

W ramach gdańskiej odsłony artystka i z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11 w GdańskuPrzeróbce stworzyli numer poświęcony życiu dzielnicy. Młodzi reporterzy i reporterki, dziennikarze i dziennikarki, ilustratorzy i ilustratorki są przewodnikami i przewodniczkami po Przeróbce. Przybliżają nam ją poprzez przeprowadzone wywiady, przygotowane opisy, stworzone rysunki. 

Jak powstawała przeróbkowa GAZETA DZIECI? W połowie września została wybrana lokalna Redakcja Gazety oraz Redaktor Prowadzący. Dziennikarze i dziennikarki, wyposażeni w legitymacje prasowe, zbierali się na kolegiach, wspólnie opracowując materiały. Gotowe teksty i ilustracje przeniesione zostały na makietę gazety. Podczas festiwalu oddajemy wam oryginalne, zeskanowane i zakomponowane w numerze, teksty Młodej Redakcji. 

 

Jaśmina Wójcik – artystka sztuk wizualnych, reżyserka, autorka partycypacyjnych akcji społeczno-artystycznych. Wykorzystuje sztukę, by działać na rzecz społeczności pozbawionych widzialności i możliwości wypowiedzi. Jej najbardziej znane przedsięwzięcie to wieloletnie działanie z dawnymi pracownikami i pracownicami fabryki w Ursusie zwieńczone pełnometrażowym dokumentem kreacyjnym Symfonia fabryki Ursus (2018). Od kilku lat zaangażowana w edukację empatyczną: zapraszając dzieci do twórczego dialogu, oddaje im poczucie sprawczości i podmiotowości. Obecnie pracuje nad kreacyjnym dokumentem bazującym na powieści Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy

 

› Pobierz GAZETĘ DZIECI DZIECI NA PRZERÓBCE

 

 

Jaśmina Wójcik + dzieci, GAZETA DZIECI NA PRZERÓBCE, 2022, gazeta

Szkoła Podstawowa nr 61, ul. Sienna 26

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk
Narracje #13

NARRACJE #13