Dominika Olszowy
Dzik
2024
obiekt, beton, szkło, żywica
W sobotę 14 października 2023 roku na boisku Szkoły Podstawowej nr 38 w Gdańsku myśliwy zastrzelił rodzinę ośmiu dzików: rodziców z szóstką małych dzieci. Tymczasowa rzeźba pamiątkowa wzniesiona w rocznicę tego tragicznego wydarzenia poświęcona jest wszystkim ofiarom dziczym.
Spacerując po Niedźwiedniku, bardzo łatwo o bliskie spotkanie z lochą, odyńcem czy warchlakiem przechadzającymi się pomiędzy blokami. Zwierzęta te bytują w bliskim sąsiedztwie ludzi i są niemal codziennymi gośćmi na osiedlu. Z jednej strony sprawiają problemy, rozkopując ogródki, miejską zieleń i penetrując śmietniki w poszukiwaniu pożywienia. Z drugiej są to zwierzęta łagodne i niegroźne. Artystka, poruszona historią z zeszłorocznej jesieni, pragnie oddać cześć zabitym wówczas zwierzętom i zwrócić uwagę na potrzebę łagodności i zrozumienia w niełatwych międzygatunkowych relacjach.
Buchtowisko, czyli ziemia rozryta przez dziki, to nieodłączny element krajobrazu na terenach zasiedlanych przez te zwierzęta. W swojej pracy rzeźbiarskiej Dominika Olszowy postanowiła odnieść się do praktyki rycia. Dziczy pomnik stworzyła z odlewów betonowych wykonywanych właśnie w zrytej przez zwierzęta ziemi.
DOMINIKA OLSZOWY (ur. 1988) – artystka wizualna działająca na pograniczu różnych mediów. W latach 2009-2012 studiowała na Wydziale Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W swoich realizacjach wykorzystuje m.in. wideo, performans, instalację oraz specyficzną mieszankę prawdy z konfabulacją. Niekiedy traktuje swoje prace jak amulety, zaklinające i oswajające pogrążoną w kryzysie rzeczywistość. W twórczości bazuje na doświadczeniach osobistych, przetwarzając je w uniwersalne, przepełnione subtelnym humorem wypowiedzi na temat ludzkiej kondycji i czasu.