Fot. Alina Żemojdzin

« Powrót

Diana Lelonek, Byłyśmy, jesteśmy, będziemy, 2022, instalacja dźwiękowa (15 min)

 

Praca składa się z dwóch części: pierwsza pokazywana jest na zieleńcu w centrum dzielnicy (na mapie punkt 4a), druga znajduje się przy kamieniu na terenie nieużytków (na mapie 4b).

 

muzyka: Justyna Banaszczyk
narratorka: Klara Bielawka

 

„Byliśmy, jesteśmy, będziemy” to motto pomnika przez lata obecnego na Przeróbce – jego dzisiejsza lokalizacja i losy są zagadką. Podczas wizyty studyjnej Diana przez przypadek odnalazła głaz narzutowy pasujący do opisu monumentu. 

Głaz znajduje się w nie-miejscu: położone niedaleko serca Przeróbki zajmuje ono teren nieużytków między torami kolejowymi i więzieniem. Nie-miejsce jest niedostępne, poznaczone potężnymi słupami energetycznymi i zabliźnione roślinnością. To „zaplecze” Przeróbki, magazyn rzeczy odrzuconych. Punkt nieoczywistych spotkań ludzkiego z nieludzkim. Przytulisko roślinnych wygnańców i bagiennych istot. Zona niedopuszczalnych sojuszy toksycznych substancji i kiełkujących nasion. Subregion dysfunkcyjnych mariaży starych lodówek i zużytych telewizorów. 

Pierwsza część pracy Diany jest instalacją i znajduje się w centrum Przeróbki, gdzie w jednej z miejskich donic artystka złożyła strzępki nie-miejsca. Tu, w centrum dzielnicy, jej peryferium przypomina o tym, co wypchnięte i wyrzucone. 

Druga część projektu prowadzi nas właśnie tam – do wszechskładziku, w królestwo przemian i fermentacji. Stajemy przy odnalezionym głazie i słuchamy herstorycznych opowieści o międzygatunkowych paktach i aliansach wydarzających się na skraju pola widzenia – wśród tego, co odrzucone, toksyczne i nieprzewidywalne. 

 

Diana Lelonek – artystka sztuk wizualnych. Absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, gdzie w 2019 ukończyła również Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie (doktorat w dziedzinie sztuka). Posługuje się fotografią, wideo, przedmiotami znalezionymi, tworząc prace interdyscyplinarne, często znajdujące się na styku sztuki i nauki. Bada relacje między człowiekiem i innymi gatunkami, a jej projekty to krytyczne odpowiedzi na procesy nadprodukcji i nieograniczonej eksploatacji środowiska naturalnego.

 

FOQL – artystka działająca w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej i około~tanecznej, a także twórczyni słuchowisk, muzyki filmowej i muzyki do gier. W jej utworach pobrzmiewają̨ echa IDM-u i industrialu, ale najważniejszym czynnikiem jest w nich rytmiczna i brzmieniowa inwencja oraz ciągła eksperymentacja. Jej najnowszy album Wehikuł ukazał się w 2022 roku nakładem MAL Recordings / Boomkat i zdobył uznanie międzynarodowej prasy. Współzałożycielka Radia Kapitał.

 

Klara Bielawka – aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka aktorstwa Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Współpracowała m.in. z warszawskim Teatrem Dramatycznym, od grudnia 2016 roku członkini zespołu Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera. W 2007 roku miesięcznik „Dialog” opublikował jej dramat „Zrazy”. Współpracuje z artystkami i artystami wizualnymi.

 

› Pobierz transkrypcję pracy

 

 

Diana Lelonek, Byłyśmy, jesteśmy, będziemy, 2022, instalacja dźwiękowa (15 min)

donica na zieleńcu, ul. Siennicka 9

Zobacz więcej / see more

Diana Lelonek, Byłyśmy, jesteśmy, będziemy, 2022, instalacja dźwiękowa (15 min)

kamień, ul. Siennicka 23

Zobacz więcej / see more

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej GGM Miasto Gdańsk
Narracje #13

NARRACJE #13