Wojtek Doroszuk

 

Prince | wideo, 18’48’’, 2014

Wojtek Doroszuk spotkał Elohima „Prince’a” Ntsiete podczas jednej ze swoich podróży do Konga. Nastolatek spontanicznie dołączył do koncertujących w Brazzaville muzyków jazzowych z sąsiedniej Kinszasy, uzupełniając ich występ swoim tańcem w stylu Michaela Jacksona i kostiumie charakterystycznym dla legendarnego wokalisty. Do ponownego spotkania doszło kilka lat później, w 2013 roku: Doroszuk wrócił do Brazzaville, by zrealizować swój film o Elohimie, który stał się lokalnym celebrytą. Początkowo niewinna zabawa w Jacksona, z biegiem lat stała się dla chłopaka stylem życia – codzienność „Prince’a” to forma zrytualizowanego performansu: co rano starannie pastuje buty i czyści swój lśniący strój, nakłada białe rękawiczki, na głowę nasuwa gwiazdorski kapelusz i w takim kostiumie wychodzi w miasto. Na kilka godzin staje się uosobieniem swojego idola. „Prince” wierzy, że tańcząc jest w bezpośrednim kontakcie z Bogiem, a wręcz że to Bóg „tańczy przez niego”. Swoją odmiennością przykuwa uwagę na ulicach miasta doświadczonego przez liczne wojny – ale nie wzbudza agresji, nie staje się obiektem kpin wśród mieszkańców, ponieważ tańcząc przynosi radość i dodaje odwagi. „Prince” to ostatni romantyk Brazzaville. Doroszuk postanowił uwiecznić na filmie fragment życia tej niezwykłej postaci: w kolejnych ujęciach widz przygląda się poszczególnym etapom codziennego rytuału „Prince’a”. W finałowej scenie Elohim w przebraniu Jacksona tańczy do piosenki Le Bucheron granej przez miejscowych muzyków. Utwór napisał legendarny śpiewak Franklin Boukaka zwany kongijskim Frankiem Sinatrą; Le Bucheron gorzko rozprawia się zarówno z kolonialną przeszłością państwa, jak i z dzisiejszym stanem jego „niepodległości i wolności”, które w doświadczeniu zwykłego Kongijczyka równoznaczne są z biedą i korupcją.

Podczas NARRACJI wspólnie z Wojtkiem Doroszukiem przywołujemy wspomnienie „Prince’a”, by pokazać, że wolność zaczyna się w każdym z nas i od nas w największej mierze zależy.

lokalizacja: zieleniec przy ul. Kwietnej

 

Wojtek Doroszuk (ur. 1980) – artysta sztuk wizualnych, realizator filmów, najczęściej o charakterze dokumentalnym. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w Pracowni Interdyscyplinarnej Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni); studia artystyczne kontynuował w Stambule na Sabanci Universitesi. Interesują go outsiderzy, postaci wyjątkowe oraz nietypowe miejsca. Jego prace pokazywane były na szeregu wystaw i pokazów w kraju i na świecie (m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii). Dwukrotny stypendysta MKiDN (2004, 2009), laureat m.in. Nagrody Gepperta (2007) oraz Nagrody Publiczności prestiżowego konkursu Spojrzenia w 2009 r. Mieszka i pracuje we Francji.

« Powrót

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk
Narracje 10

Narracje 10