Sari Alhassanat [Palestyna]

 

W samotności czegóż jest więcej niż mnie | wiersz, wideo, 2018

Bez wątpienia Park Oliwski jest i był inspiracją dla wielu artystów – nie tylko dla Rainera Marii Rilkego i Lou Andreas-Salomé. Latem tego roku parkowymi alejkami spacerował również Sari Alhassanat, młody poeta pochodzący ze Strefy Gazy. Sari przyjechał do Gdańska, by skorzystać z rocznego pobytu twórczego odbywającego się w ramach współpracy z międzynarodową siecią ICORN. Celem działającej od 2005 roku sieci europejskich i amerykańskich miast jest niesienie pomocy literatom i artystom, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie. Jednym z pomysłodawców sieci był Salman Rushdie – autor słynnych „Szatańskich wersetów”, które wywołały gwałtowne protesty w świecie islamskim i których wydanie doprowadziło do nałożenia na autora fatwy. Ze względu na represje, jakim poddawany był w swoim kraju, Sari szukał schronienia i warunków umożliwiających mu swobodne tworzenie. Znalazł je w Gdańsku, do którego przyjechał wiosną tego roku i który staje się obecnie tłem jego wierszy. Co ciekawe, kraje arabskie przykładają ogromną wagę do kultury literackiej. Arabscy pisarze mają zwykle wysoki status społeczny, ich utwory są szeroko komentowane. Każde czasopismo arabskie ma przynajmniej jedną stronę dedykowaną literaturze

Specjalnie na NARRACJE Sari napisał wiersz o samotności, której doświadcza, żyjąc z dala od ojczyzny. Podczas festiwalu uczestnicy zobaczą zapis wideo dokumentujący Alhassanata czytającego swój wiersz. Projekcja pokazywana jest w sąsiedztwie Domu Zarazy, który do czasów epidemii dżumy nazywany był Domem Bramnym, gdyż jego mury prowadziły do starej Oliwy.

lokalizacja: brama Domu Zarazy, ul. Stary Rynek Oliwski 16a

 

Sari Alhassanat (ur. 1990) – poeta i działacz na rzecz praw człowieka, pochodzi z Dżabaliji, największego obozu uchodźców w północnej Strefie Gazy. Alhassanat jest autorem wierszy i artykułów opowiadających o korupcji, terroryzmie, prawach człowieka i bezrobociu młodych w Strefie Gazy. W swojej działalności skupia się m.in. na problemie łamania praw dziecka i prawa do edukacji. Pracował jako wolontariusz licznych organizacji pozarządowych. Obecnie rezydent ICORN w Gdańsku.

« Powrót

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk
Narracje 10

Narracje 10