Maciej Salamon

 

Łabędzi śpiew | instalacja, 2018

Wykonane z opon łabędzie są częstym widokiem w przydomowych ogródkach – nie tylko w Oliwie, ale w całym kraju. Zwykle zdobią kwietniki i ogrodowe zieleńce, wdzięcznie gnąc ku ziemi swe długie szyje. Często towarzyszą im inni ręcznie wykonani przyjaciele ogrodu: wiklinowe skrzaty czy grzyby o kapeluszach zrobionych ze starych miednic. Za sprawą Maćka Salamona kilka łabędzi postanowiło opuścić bezpieczny rewir domowego kwietnika i usadowiło się na brzegu malowniczego Stawu Młyńskiego. Ich tajemnicza fluorescencyjna poświata pewnie wzbudza zazdrość u żywych osobników tego gatunku, które są stałymi rezydentami okolicy.

Stworzona z gumowych łabędzi instalacja Salamona nie ironizuje i nie naśmiewania się z naszych estetycznych potrzeb. Wręcz przeciwnie – w akcie uwolnienia dostojnych ptaków z kontekstu starannie wypielęgnowanych ogródków można odczytać gloryfikację naturalnej w nas potrzeby otaczania się pięknymi przedmiotami. Dla niektórych ta potrzeba będzie realizowała się poprzez wieszanie na ścianach obrazów starych mistrzów, dla innych zmaterializuje się w ozdabianiu swego ogrodu łabędziami z opon. W każdym przypadku takie działanie ma na celu podniesienie komfortu naszego życia i oswajanie przestrzeni, którą zamieszkujemy.

W ostateczności zaś o gumowych łabędziach pomyśleć możemy jako proekologicznym działaniu, mającym na celu recycling zużytych opon.

lokalizacja: Staw Młyński, dojście od ul. Kwietnej 

 

Maciej Salamon (ur. 1984) – grafik, muzyk, ilustrator. Mieszka w Sopocie. Studiował na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie aktualnie prowadzi zajęcia z projektowania graficznego na wydziale Rzeźby i Intermediów. Wokalista i gitarzysta duetu Nagrobki. Twórca teledysków i animacji. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Prowadzi Galerię Gablotka, która od dwudziestu dziewięciu wystaw prezentuje prace artystów związanych z Pomorzem. Dobry chłopak.

« Powrót

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk
Narracje 10

Narracje 10