Kristaps Epners [Łotwa]

 

Okna | wideo, 11’0’’, 2016

Łotewski artysta Kristaps Epners jest autorem wielokanałowej realizacji wideo, która skonstruowana została z filmowych zapisów dokumentujących szereg różnych okien i roztaczających się z nich widoków. Nagrania, na bazie których powstała praca, zrealizowano m.in w domach mieszkalnych czy w kościele. Obiekty te Kristaps znajdował w niewielkich miejscowościach leżących na obszarze historycznych Inflant – a dokładniej w ich wschodniej części zwanej, od zamieszkujących ją plemion Łatgalów, Łatgalią. Na mocy pokoju między Polską i Szwecją, który zawarty został w Oliwie w 1660 roku, tereny te oficjalnie mianowano Inflantami Polskimi, i pozostały one we władaniu Rzeczypospolitej do I rozbioru w 1772 roku. Współczesne widoki roztaczające się z okien budynków tej krainy zdają się przeczyć burzliwej historii obszaru: na kolejnych ujęciach widzimy letnie słońce prześwitujące przez firanki, w tle słychać bzyczenie owadów, ryk krowy czy bicie kościelnych dzwonów.

Praca Epnersa celowo została wyeksponowana w Muzeum Etnograficznym, wśród dawnych przedmiotów codziennego użytku. Choć muzealne artefakty zwykle ukrywają się w cieniu, to przez dwa festiwalowe wieczory, oświetlone blaskiem umieszczonych tu ekranów, na chwilę zaistnieją w pozornie domowych wnętrzach. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy głównym bohaterem cyfrowych obrazów Epnersa są widoki widziane przez stare okna, czy może same okna otwierające i zamykające przestrzenie, w których – miast ludzi – mieszka cisza i sielski spokój.

lokalizacja: sala ekspozycyjna na I piętrze Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (Spichlerz Opacki), ul. Cystersów 19

 

Kristaps Epners (ur. 1976) – artysta sztuk wizualnych. W 2003 r. ukończył studia z zakresu komunikacji wizualnej na łotewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rydze. W swojej twórczości Epners wykorzystuje różne media, m.in. grafikę, performans, wideo. Jego prace często podejmują wątki związane z pamięcią indywidualną i zbiorową. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych organizowanych na Łotwie, w Rosji, Belgii, Chorwacji, Norwegii; ostatnio jego twórczość prezentowana była w ramach I Biennale Sztuki RIBOCA w Rydze. Zdobywca prestiżowych nagród. Uprawia biegi maratońskie. Mieszka i pracuje w Rydze.

« Powrót

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk
Narracje 10

Narracje 10