Grzegorz Stefański

spill | wideo, instalacja, 2018

Film Grzegorza Stefańskiego przedstawia moment upadku ciała na podłogę: krótka chwila – w rzeczywistości dokonująca się w ułamkach sekundy – pokazana w zwolnionym tempie, urasta do rozmiarów kilkuminutowej sekwencji. Dzięki temu zabiegowi możemy z dużą dokładnością przyjrzeć się ruchowi upadającego ciała, jego bezwładowi i poszczególnym „etapom” zdarzenia, których inaczej nie bylibyśmy w stanie zarejestrować.

Z formalnego punktu widzenia ta praca nawiązuje do długiej i bogatej tradycji fotografii: wkrótce po wynalezieniu tego sposobu zapisu obrazu zaczęto badać zakres możliwości obiektywu, eksperymentowano z technicznymi możliwościami uchwycenia ruchu w czasie. Bezpośrednim impulsem do stworzenia pracy było osobiste doświadczenie artysty, który borykał się z zerwaniem więzadła w kolanie. W czasie rekonwalescencji szybko okazało się, że zwykłe domowe zajęcia – takie jak choćby wyniesienie śmieci – zabierały mu dużo więcej czasu niż zwykle. To skłoniło go do większej uważności przy wykonywaniu prostych – jak mogłoby się zdawać – gestów. W nowych warunkach jego percepcja siłą rzeczy uległa zmianie. Obserwację tę postanowił wykorzystać do stworzenia prezentowanego na NARRACJACH filmu. Osoby, które wystąpiły w obrazie nie posiłkowały się żadnymi sztuczkami mającymi ułatwić im upadek: w jednej chwili rozluźniały wszystkie mięśnie, by ich ciała mogły bezwładnie upaść na twardą powierzchnię, przybierając naturalne w takiej sytuacji pozy. Film prezentowany był uprzednio w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie; w Gdańsku jego ekspozycji towarzyszy specjalnie zbudowana rampa, z której można oglądać materiał – jej pochylenie ma wzbudzić w widzu poczucie braku stabilności, jakie towarzyszyło postaciom pokazanym na filmie. Grzegorz o swojej realizacji mówił: „Na dzisiaj jest to dla mnie praca o afirmacji słabości, o odpuszczaniu jako metodzie rozwoju i o tym, że intymność jest monumentalna.”


Zdjęcia: Tomasz Ziółkowski, produkcja filmu: Konstancja Liszewska, montaż: Wioleta Wnorowska, kostiumy: Robert Kiełb, dokumentacja fotograficzna: Bartosz Górka, dokumentacja wideo: Maciej Landsberg, tłumaczenie: Michał Biela

Podziękowania: Jakub Antosz, Irad Mazliah, Daniel Mekarski, Szymon Pacho, Maria Stokłosa, Mikołaj Syguda, Jarosław Trybuś, Bartosz Tyciński

lokalizacja: skwer im. Ireny Jarockiej

 

Grzegorz Stefański (ur. 1983) artysta sztuk wizualnych, twórca instalacji wideo, filmów i fotografii. Absolwent Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki na ASP w Warszawie oraz fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu; ukończył również filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego praktyka artystyczna znajduje się na skrzyżowaniu psychologii, performansu i filmu; w sposób szczególny skupia się na tematach władzy, tożsamości oraz polityki symboli. Stypendysta The Slade School of Fine Arts w Londynie. Swoje prace prezentował m.in. w Polsce, Wielkie Brytanii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych. Współpracował z najważniejszymi instytucjami kultury w Polsce. Pochodzi z Pomorza, mieszka i pracuje w Londynie i w Warszawie.

« Powrót

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów:
marta.banka@ikm.gda.pl
tel. 784 594 003

Instytut Kultury Miejskiej Miasto Gdańsk
Narracje 10

Narracje 10