Witek Orski

SHINE ON YOU CRAZY DIAMOND
interwencja, fotografia, 2016
lokalizacja: nieczynny lokal użytkowy, ul. Na Stoku 10 (wejście na rogu ul. Na Stoku i ul. Biskupiej)

Co by było, gdyby Biskupia Górka, dzielnica piękna, ale cokolwiek zapomniana, została „odkryta” przez zamożną klasę średnią – i zgentryfikowana? Jak wiadomo, awangardą gentryfikacji jest zwykle sztuka. Najpierw pojawiają się galerie i artyści, następnie hipsterskie kawiarnie, a potem idzie już z górki – do akcji wkraczają agenci nieruchomości…

Witek Orski pracuje na takim hipotetycznym scenariuszu. Jednocześnie jego działanie jest komentarzem do mechanizmów, które w doświadczaniu miasta uruchamiają takie festiwale jak NARRACJE – i w ogóle sztuka w przestrzeni publicznej.

Współcześni artyści posiadają zdumiewającą zdolność przemiany rzeczywistości w sztukę; przerabiania realnego doświadczenia w doświadczenie artystyczne. Wystarczy dokonać drobnego przesunięcia. Orski dokonuje zatem „przesunięcia” ikonicznego artefaktu z Biskupiej Górki – baneru z tytułem piosenki Pink Floyd Shine On You Crazy DiamondLśnij, szalony diamencie. Zawieszony przez „nieznanego sprawcę” na ślepej fasadzie kamienicy na skraju ul. Biskupiej plakat od lat „wita” wchodzących na teren dzielnicy. Można nawet pomyśleć, że tym „szalonym diamentem” jest sama Biskupia Górka…

Na czas festiwalu Orski zdejmuje baner i przenosi go do posklepowego lokalu, tymczasowo zaadaptowanego na galerię. Taka przemiana sklepu w white cube mogłaby zdarzyć się na Kreuzbergu – i równie dobrze na Biskupiej Górce. Baner zostaje wystawiony jako dzieło sztuki w asyście dokumentacyjnej fotografii; wygląda tu jak postinterntowa praca z ostatniego Berlin Biennale. Po festiwalu wróci na swoje miejsce, a „galeria” znów stanie się lokalem czekającym na najemcę. Wszystko będzie jak dawniej. Ale czy na długo?

 

Witek Orski (1985) – artysta wizualny i teoretyk fotografii. Jego prace były prezentowane w ramach wystaw indywidualnych: Wulgarne oraz Ćwiecenie w galerii Czułość w Warszawie, a także na wystawach zbiorowych w Tokio, Paryżu, Berlinie, Budapeszcie i Bratysławie oraz w Polsce, m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

 

 

Kontakt

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
e-mail: info@narracje.eu · www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów: marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003

 
Narracje 8

Narracje 8