Ania Witkowska, Adam Witkowski

NA POCZĄTEK
instalacja site specific, 2016

lokalizacja: Kościół Zielonoświątkowy, ul. Mennonitów 2

Wszystko inne zniknęło. (…) Wszyscy się ulotnili, wszyscy roztopili się w bieli. (…) Powietrze było ciche i spokojne, wypełnione dziwnym, jednolitym światłem. Zdałem sobie sprawę, że ja też tracę kolory, niczym stara fotografia. Stopniowo się zatracałem. (…) W akcie znikania jest moc, a w samozatraceniu – zwycięstwo. Musi to być bliskie naszemu wyobrażeniu raju, temu, jak było, zanim się urodziliśmy, albo jak będzie po naszej śmierci.
Dennis Covington, Zbawienie na Sand Mountain: nabożeństwa z wężami w południowych Appalachach / Salvation on Sand Mountain: Snake Handling and Redemption in Southern Appalachia

Realizacja Ani i Adama Witkowskich stanowi początek tegorocznej trasy NARRACJI, punkt startowy całej opowieści. Artyści zapraszają odbiorców do wnętrza zboru Kościoła Zielonoświątkowego mieszczącego się dawnej świątyni menonitów. Pochodzący z początku XIX wieku kościół to najstarszy zachowany zabytek w dzielnicy, jej symboliczny początek; tu również rozpoznajemy duchowy środek ciężkości Biskupiej Górki.

Przed wejściem w narrację Biskupiej Górki, artyści proponują kilka minut kontemplacji, rodzaj mentalnego resetu, który pomoże stworzyć w duszy i umyśle wolną przestrzeń na doświadczenie dzielnicy.

Umiejscowienie pracy w kościele na Biskupiej Górce symbolicznie odnosi się zarówno sakralnej funkcji miejsca, jak i do obecności menonitów (odłam anabaptyzmu) na tym obszarze, która istotnie przeobraziła hanzeatycki Gdańsk. „Innowacyjność, kreatywność i pracowitość wiernych Menno Simmonsa dała początek wielu istotnym i przełomowym wynalazkom, rzemiosłu oraz handlowi na tych terenach – piszą Witkowscy – lecz nie o tym będzie nasza narracja. Nie możemy zdradzić więcej niż to, że szum ma rozpiętość między zerem a nieskończonością.”

 

Ania Witkowska, Adam Witkowski

Absolwenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, artyści wizualni, wykładowcy, okazjonalni kuratorzy. Tworzą samodzielnie lub w artystycznym duecie. Organizowali wspólne wystawy, roboczo zwane „samplami”, polegające na zestawianiu samodzielnych prac. W 2011 roku byli nominowani jako duet do Nagrody Deutsche Banku “Spojrzenia/Views”. W 2015 otrzymali Splendor Gedanensis za kuratorską koncepcję festiwalu NARRACJE 6. „Mędrzec i Duch”.

Ania Witkowska (1978) inspiruje się najbliższym otoczeniem, zapożycza z popkultury, cytuje. Posługuje się wideo, fotografią, instalacją lub obiektem. Stosuje w swych realizacjach proste symbole społeczne, przytacza rytuały lub umowne formy komunikacji, aby swobodnie weryfikować rzeczywistość. Od ponad roku reaktywuje dawny kolektyw studencki Znajomi znad morza, poszerzając go o kolejnych Znajomych. Współprowadzi Pracownię Publikacji Multimedialnej i Książki Artystycznej na Akademii Sztuki w Szczecinie. Była dwukrotną stypendystką MKiDN oraz stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego.

Adam Witkowski (1978) zajmuje się przede wszystkim dźwiękiem i muzyką – projektami radiowymi (Radio Copernicus, Radio Simulator), komponowaniem muzyki do spektakli teatralnych (Intro, Odysseas) i nagraniami terenowymi. Jest kompozytorem i wykonawcą w zespołach: Samorządowcy (duet z córką Mają), Gówno, Nagrobki (z Maćkiem Salamonem). Langfurtka (z Mikołajem Trzaską), Adam Witkowski&Michał Miegoń, oraz autorem solowych projektów 0404, Andrzej Baphomet. Współtworzył około 20 wydawnictw muzycznych. Wykłada na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2016 roku otrzymał nagrodę Gazety Wyborczej „Sztorm Roku” za Stan Prac –  album zespołu Nagrobki.

Kontakt

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
e-mail: info@narracje.eu · www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów: marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003

 
Narracje 8

Narracje 8