Aleksandra Ciapka, Filip Ignatowicz

NIE-UCZTA
instalacja, 2016
lokalizacja: zagajnik u podnóża dawnego Schroniska Młodzieżowego im. Pawła Beneke

„Do tematu Królestwa chcemy się odnieść za pomocą ucztowania, biesiady i pamięci o okresie świetności – piszą Ciapka i Ignatowicz – uczta to iście królewski sposób posilania się. Chcemy za pomocą instalacji obudzić ducha wspomnień i opowieści z konkretnego miejsca na Biskupiej Gorce – Cafe Bergschlosschen.”

We wspomnieniach Urszuli Kiedrowskiej, opisującej przedwojenną Biskupią Górkę czytamy:
„Cafe Bischofshöhe” mieściła się w bardzo dużym, pięknym, drewnianym domu, wewnątrz znajdowała się wielka sala ze stolikami, parkietem do tańca i ze sceną, a na dworze, we wspaniałym ogrodzie, można było posiedzieć przy kawie czy herbacie. Do kawiarni dochodziło się pieszo schodkami od ulicy Biskupiej lub można było dojechać samochodem pod sam dom.

W czasie walk o Gdańsk w 1945 roku budynek, w którym mieściła się Cafe Bischofshöhe doszczętnie spłonął. Pozostało puste miejsce u stóp schroniska im. Paula Benecke, w którym artyści wywołują rodzaj widma nieistniejącej kawiarni. Na polanie, wśród drzew i chaszczy, pojawiają się obiekty – białe odciski zastawionych do uczty stołów; rodzaj zmaterializowanego negatywu cienia, który przypomina, że dzielnica w równym stopniu składa się z rzeczy istniejących, co z rzeczywistości, która jest (nie)obecna.

 

Aleksandra Ciapka (1990) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się kostiumem, elementami mody i scenografią. Tworzy instalacje, w których przede wszystkim korzysta z doświadczeń scenograficznych. Współpracuje z alternatywnymi trójmiejskimi teatrami, a także pracuje przy projektach filmowych.

Filip Ignatowicz (1990) – absolwent Wydziału Malarstwa, a obecnie doktorant Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Aktualnie pracuje nad filmem dyplomowym w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Jego twórczość choć wynika z malarstwa, jest multidyscyplinarna. Realizuje wideo, instalacje, performanse oraz akcje w przestrzeniach publicznych. Swoimi ostatnimi pracami najczęściej próbuje przyjrzeć się kondycji człowieka funkcjonującego w rzeczywistości konsumpcyjnej.

Kontakt

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
e-mail: info@narracje.eu · www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów: marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003

 
Narracje 8

Narracje 8