Patrycja Orzechowska

Księżycówka / Moonshine, 2015

miejsce, instalacja, wystawa

nieczynny lokal użytkowy przy ul. Na Zaspę 51/53

Słowo „księżycówka” oznacza bimber, czyli wysokoprocentowy napój alkoholowy produkowany w warunkach amatorskich i nielegalnych. Choć samogon jest towarem zakazanym, od lat pozostaje powszechnie przyjętym i akceptowanym środkiem płatniczym, co wiąże go z pożądanymi strategiami nielegalnej wymiany. Sama księżycówka kojarzona jest z potajemną aktywnością podejmowaną przy świetle księżyca, drugim obiegiem i ukrytymi oraz niedostępnymi miejscami. Drugie znaczenie tego słowa to potoczna nazwa pocztówek z widocznym motywem księżyca.

Artystka, przyglądając się obecnym wśród mieszkańców Nowego Portu praktykom prowizorycznego zagospodarowywania przestrzeni, nielegalnej produkcji i wymiany, anektuje nieczynny lokal użytkowy przy ul. Na Zaspę, przekształcając go w tymczasowe miejsce łączące funkcje galerii i knajpki. Wewnątrz umieszcza instalację służącą do produkcji alkoholu, w której na oczach widzów zachodzi proces destylacji. Przestrzeń wypełnia ponadto fototapeta wydrukowana z pocztówki z 1843 roku przedstawiającej małą latarnię, XIX-wieczna niemiecka rycina  z kolekcji artystki, na której widoczne są ptaki morskie lecące na oślep do światła latarni oraz instalacja wykonana z naparstków. Szyld z nazwą „lokalu” oraz ostre, migające niczym latarnia morska, światło wabiące i ludzi, i ćmy, zapraszają do wejścia do środka.

Konstruktor destylatora – Artur Gogołkiewicz

Patrycja Orzechowska (ur. 1974) – mieszka i pracuje w Gdańsku. Absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, aktualnie doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Artystka wizualna i autorka książek artystycznych. Zajmuje się fotografią, kolażem, instalacją, grafiką użytkową i filmem. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Założycielka wydawnictwa JAMI Issue.

 

Kontakt

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
e-mail: info@narracje.eu · www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów: marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003

circles1

Narracje 7

Narracje 7