Olga Kowalska, Xawery Wolski

Jednodobowe wróżby / 24-hour Fortune-telling, 2015

instalacja, performance

witryna lokalu przy ul. Oliwskiej 53  

W witrynie sklepowej zostaje zaaranżowana tymczasowa pracownia wróżbity. Scenografia wnętrza odwołuje się do estetyki emitowanych nocą telewizyjnych programów ezoterycznych.

Z przebywającymi w „studiu” artystami można połączyć się za pomocą telefonu polowego umieszczonego przed witryną. Po podniesieniu słuchawki każdy z uczestników Festiwalu NARRACJE usłyszy wróżbę stworzoną specjalnie dla niego przez improwizujących na żywo artystów. Wróżby będą tworzone spontanicznie na podstawie subiektywnych odczuć i intuicji artystów, którzy posłużą się charakterystycznymi akcesoriami, jak karty tarota, wahadełko, kula czy maszyna losująca.

Szyba oddzielająca pracownię wróżbity od ulicy działa podobnie jak ekran telewizora, stanowiąc granicę pomiędzy światem realnym a rzeczywistością wykreowaną i nadrealną. Aranżacja witryny sklepowej ujawnia szczegóły produkcji obrazu telewizyjnego, demistyfikując go i obnażając jego sztuczność.

Działanie artystów koncentruje się na demagogicznym działaniu mediów oraz zachowaniach społecznych podsycanych przez niepewny i chwiejny obraz projektowanej medialnie rzeczywistości. Równocześnie wskazuje na paradoks popularności ezoteryki i astrologii w pozornie racjonalnej i pragmatycznej współczesności.

 

Olga Kowalska (ur. 1992) – absolwentka intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, obecnie studiuje na ASP w Warszawie. Zajmuje się działaniami performatywnymi, wideo oraz ingerencjami w przestrzeń publiczną. Uczestniczka wielu wystaw i projektów krajowych oraz międzynarodowych, m.in.: w Tallinnie, Budapeszcie, Warszawie i Krakowie. Laureatka ogólnopolskiego konkursu Sztuka na Giełdzie IV: Wojna polsko-polska (2015).

Xavery Wolski (ur. 1988) – studiował grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się filmem, animacją, komiksem oraz rzeźbą. Założyciel grupy Więcej Światła i grupy Spirala. Zwycięzca konkursów Grolsch ArtBoom Festival (z Hubertem Gromnym) oraz  Artystyczna Podróż Hestii 2014.

Kontakt

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
e-mail: info@narracje.eu · www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów: marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003

circles1

Narracje 7

Narracje 7