Monika Drożyńska

Ćwiczenia z patrzenia w dal / Exercises in Looking from a Distance, 2015

projekcja wideo

ściana budynku przy ul. Wilków Morskich 22 (oglądana od strony ul. Oliwskiej)

Minimalistyczna formuła filmu zamyka w sobie kontemplacyjny kadr morza z wyraźnie odcinającą się linią horyzontu oraz statyczne ujęcie widzianych od tyłu, anonimowych postaci. Przestrzeń wody i szum rozbijających się o brzeg fal stanowią jedyny dynamiczny element obrazu.

Patrzenie w dal, wypatrywanie, ma sugerować oczekiwanie na zmianę, trwanie w niepewności. Ćwiczenia z patrzenia w dal to swego rodzaju antydziałanie, czy zbiorowe „nie-działanie”, do którego artystka zaprosiła mieszkańców Ustki, plażowiczów, pracowników galerii i turystów. Ćwiczenia, wykonywane w sezonie letnim w nadmorskim kurorcie, w przewrotny sposób zwracają uwagę na powszechną nieumiejętność odpoczynku, nieustającą potrzebę działania, obawę i niepokój.

W Nowym Porcie Ćwiczenia z patrzenia w dal przemycają fragment morskiego krajobrazu do odgrodzonej od wody przestrzeni miejskiej. Widoczna w filmie linia nieboskłonu wyznacza horyzont potrzeb, ale też stwarza przestrzeń dla wyobraźni. Rozgrywany pasmami kadr wskazuje na to, co w polu zasięgu i poza nim, kontestuje ograniczenia i tworzy aktywną strefę przepływu energii i potencjałów.

Ćwiczenia z patrzenia w dal powstały w ramach współpracy artystki z Bałtycką Galerią Sztuki Współczesnej w Słupsku. Kurator projektu: Przemysław Chodań.

Monika Drożyńska (ur. 1979) – artystka i projektantka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się projektowaniem ubrań, haftem i szeroko rozumiana pracą z tkaniną, którą często łączy z akcjami społecznymi oraz instalacjami w przestrzeni publicznej. Pracuje jako animatorka kultury, wykładowczyni, prowadzi warsztaty edukacyjne. Nazywa się twórczynią miejsc i spotkań. Współpracowała m.in. z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku i Museum Quartier w Wiedniu.

Kontakt

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
e-mail: info@narracje.eu · www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów: marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003

circles1

Narracje 7

Narracje 7