Adrian „Lipskee” Lipiński, Michał Iwlof

3-Port, 2015

performance

Plac Wolności (“patelnia”), godz. 17.30, 19.30, 21.30

Adrian „Lipskee” Lipiński uczestniczył w kształtowaniu kultury ulicznej Nowego Portu. Wykonywany przez niego taniec uliczny – popping – jest głęboko zakorzeniony w osobistym doświadczaniu dzielnicy, w której artysta się wychował i mieszka do dziś. Popping to surowy ruch, oparty głównie na odwzorowywaniu botonicznych ruchów, przypominających poruszającą się maszynę. To forma przekazująca w niezwyczajny i paradoksalnie nieludzki sposób to, co ludzkie, codzienne i zwyczajne.

3-Port to opowiedziane ruchem, dźwiękiem i obrazem uliczne historie Nowego Portu – począwszy od lat 70., kiedy oświetlona neonami dzielnica tętniła życiem, poprzez czas, kiedy ulegała stopniowej marginalizacji ze wszystkimi społecznymi tego konsekwencjami, po ostatnie lata należące do pokolenia „Lipskeego” i młodzieżowych ruchów ulicznych.

Oprawa muzyczna i wizualna performance’u autorstwa Michała Iwlofa, również mieszkańca Nowego Portu, będzie żywym dźwiękiem i obrazem dzielnicy, opartym na symbolach i zasłyszanych odgłosach Nowego Portu, które dopełnią taneczny przekaz.

 

Adrian „Lipskee” Lipiński (ur. 1986) – mieszkaniec Nowego Portu od zawsze. Czołowy reprezentant kultury ulicznej, pionier streetdance’u, który wprowadził popping do teatrów i telewizyjnych show. Finalista programu „Mam Talent” i międzynarodowego konkursu „Juste Debute” we Francji. Tancerz, nauczyciel, choreograf i animator kultury, związany ze Sceną Muzyczną Gdańskiego Archipelagu Kultury, gdzie wychowuje nowe pokolenie tancerzy oraz organizuje eventy kulturalne.

Michał Iwlof (ur. 1986) – mieszkaniec i wychowanek Nowego Portu specjalizujący się w sztukach audiowizualnych. Filmowiec i grafik z pasji oraz zawodu. Współpracownik wielu instytucji kultury, w tym Gdańskiego Archipelagu Kultury, dla którego przygotowuje materiały promocyjne. Dyrektor operacyjny Impresariatu Artystycznego Beka. Od zawsze związany z kulturą uliczną. W 2006 roku został współzałożycielem stowarzyszenia New Boogie Down School, które przekształciło się później w agencje artystyczną promującą talenty związane z kulturą hip-hopu.

Kontakt

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
e-mail: info@narracje.eu · www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów: marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003

circles1

Narracje 7

Narracje 7