Jon Irigoyen

Iluminowany tramwaj. Celebrowanie miasta / Luminous Tram. Celebrating the City, 2015

instalacja mobilna

kursuje na trasie Nowy Port – Brzeźno w godz. 17.00-24.00, przystanek „Przychodnia”

Zabytkowy tramwaj z Nowego Portu zostaje przekształcony w artystyczną przestrzeń spotkania, doświadczania i uczestnictwa. Wnętrze tramwaju, sugerujące wystrojem kawiarnię z lat 60., przywołuje czas, który dla większości mieszkańców dzielnicy wiąże się ze wspomnieniem lepszej przeszłości. Równocześnie powstaje alternatywna przestrzeń społeczna, której brak w Nowym Porcie jest ciągle odczuwalny.

Podczas krótkiego, ale bardzo intensywnego czasu, w jakim odbywa się Festiwal, Iluminowany tramwaj przemieszczjący się po ulicach Nowego Portu i sąsiednich dzielnic, przywraca rytuały kawiarnianych rozmów, spotykania  znajomych i nieznajomych, a także wspomnienia z bliskich i dalekich stron. Staje się przestrzenią mediacji, w której przenikają się historie ujawniające tożsamość Nowego Portu i jego mieszkańców. Tranzytowy i tymczasowy charakter nowopowołanego miejsca przekształca miasto i powoduje przekroczenie granic między tym, co prywatne i publiczne. Fizyczne granice pomiędzy miejskimi przestrzeniami, podobnie jak osobiste bariery i ograniczenia, zanikają.

Tramwaj funkcjonuje także jako mobilny artefakt, który poszukuje punktów wspólnych z innymi projektami i interwencjami Festiwalu oraz okolicą Nowego Portu. Przemieszczanie się z punktu do punktu jest nie tylko swoistym mapowaniem przestrzeni dzielnicy, ale też jej celebrowaniem w formie socjogeograficznego happeningu.

Iluminowany tramwaj zmienia swój klimat w zależności od pory dnia. Od godziny 17.00 do 22.00 jest kawiarnią, a od 22.00 do północy – klubem tanecznym.

Jon Irigoyen (ur. 1978) – artysta, niezależny kurator oraz kulturalny aktywista. W swoich badaniach skupia się na zazębianiu się relacji pomiędzy przestrzenią miejską i publiczną, percepcji rzeczywistości, jak i pojęciach takich jak autonomia, opór i pamięć. Obecnie doktoryzuje się w Departamencie Sztuki na Uniwersytecie Aalto pod kierunkiem fińskiego filozofa Juha Varto.

Kontakt

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
e-mail: info@narracje.eu · www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów: marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003

circles1

Narracje 7

Narracje 7