Hans Rosenström

A noc była ciemna / And Dark was the Night, 2015

instalacja dźwiękowa

tereny zielone nad Martwą Wisłą

Syreny okrętowe są sygnałem ostrzegawczym, zaznaczają obecność i dotarcie do celu. Charakterystyczny, nostalgiczny i przeszywający dźwięk syren jest też spojrzeniem wstecz, przywołaniem zbiorowych i indywidualnych doświadczeń oraz pamięci, a także roszczeniem – do miejsca i do bycia dostrzeżonym.

Instalacja A noc była ciemna ponownie wprowadza do Nowego Portu sygnał syren i korespondujące z nim formy dźwiękowej komunikacji. Zlokalizowana w pobliżu Zakrętu Pięciu Gwizdków – ostrego zakola Martwej Wisły – praca Hansa Rosenströma opowiada historię konkretnego miejsca, które na przestrzeni lat wymuszało swoim położeniem komunikowanie ostrzegawcze pomiędzy jednostkami wodnymi i w którym w 1939 roku zacumował pancernik Schlezwig Holstein. Zawodzenie syren okrętowych, świst i gwizdanie łączą się ze sobą, budując narrację, w której codzienna rzeczywistość portowej dzielnicy wybrzmiewa na równi z jej przeszłością. Artysta podąża tropem skojarzeń, poszukując brzmień umownej komunikacji między ludźmi i różnymi jednostkami, w poprzek fizycznych i psychologicznych granic. Zmieniające się kierunki i amplituda dźwięków grają z percepcją słuchacza, który staje się osią instalacji – zarówno jej odbiorcą, jak i źródłem.

Projektant dźwięku: Niclas Kristiansson

Hans Rosenström (ur. 1978) – pochodzi z Finlandii, gdzie ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Helsinkach, a obecnie mieszka w Londynie. Tworzy głównie kameralne instalacje dźwiękowe. Zajmują go kwestie relacji społecznych, wykluczenia i integralności oraz indywidualnego i zbiorowego doświadczania.

Kontakt

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
e-mail: info@narracje.eu · www.ikm.gda.pl

Kontakt dla mediów: marta.bednarska@ikm.gda.pl, tel. 784 594 003

circles1

Narracje 7

Narracje 7