Tomasz Gwinciński + Chór Kameralny 441 Hz

Syriusz 2
kompozycja na Chór Kameralny 441 Hz, 2014

Chór Kameralny 441 Hz pod kierownictwem dr Anny Wilczewskiej podczas tegorocznych NARRACJI wykona specjalnie skomponowany na tą okazję utwór i libretto autorstwa Tomasza Gwincińskiego.
Kompozycja ma na celu otworzyć słuchacza na nieliniowy odbiór dzieła oraz podkreślić przestrzenną relację między widzem a wykonawcą. Sam autor ujął to zamierzenie w następujących słowach: W tej próbie wyostrzenia najdalszych elementów perspektywy widzimy, jak bardzo chcemy być sensowni. Czy to za przyczyną budowy mózgu, czy z lenistwa, zakładamy, że wszystko musi iść po kolei. Problemem jest jednak brak systemu po kolei, i dalej, brak systemu GDZIE. Zakwestionowanie wymiaru czasu w kompozycji Gwincińskiego przywołuje na myśl odkrycia mistyków, z którymi nauka bardzo długo nie potrafiła się zgodzić. Warto podkreślić, że utwór zostanie wykonany przez studentów uczelni technicznej, przyszłych inżynierów, fizyków, konstruktorów, matematyków.

Tomasz Gwinciński (ur. 1963) -mieszka i pracuje w Leśnej.
Kompozytor, twórca muzyki filmowej i teatralnej, scenarzysta, reżyser filmowy. Regularnie współpracuje z reżyserami filmowymi i teatralnymi, m.in. Pawłem Passinim i Wojciechem Kościelniakiem.
Z jego inicjatywy w 1990 roku powstał słynny zespół Trytony, w którym występował razem ze Sławomirem Janickim (kontrabas) i Jackiem Buhlem (perkusja). Trytony odegrały istotną rolę w tworzeniu sceny yassowej. Kontynuatorami tego nurtu byli m.in. gdańscy muzycy Jerzy Mazzoll, Mikołaj Trzaska i Tymon Tymański.
Jako instrumentalista i kompozytor przeszedł długą drogę w rozwoju stylistycznym: od punk rocka, który uprawiał w latach 80., poprzez szeroko pojmowaną muzykę jazzową (formacje Miłość, Trytony, Arythmic Perfection, Niebieski Lotnik, Maestro Trytony), aż do eklektycznej mieszanki nowoczesnej kameralistyki, muzyki elektroakustycznej oraz różnych gatunków popularnych.
Od 2000 r. komponuje także muzykę do filmów fabularnych i dokumentalnych.
Studiował medycynę w Łodzi oraz kompozycję u Bogusława Schaeffera.