Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto


Duch miejsca

tymczasowa kawiarnia, 2014

Ulica Józefa Wassowskiego otrzymała swoją nazwę w 1947 r. od imienia dziennikarza, wykładowcy i działacza Stronnictwa Demokratycznego. Przedtem jednak nosiła nazwę ul. Pięknej z uwagi na swoją architekturę oraz dostęp do parku na wzgórzu.
W bliskim sąsiedztwie parku przed wojną mieściła się słynna restauracja Zinglera, a całe wzgórze zyskało miano Zinglershöhe. To właśnie tam ściągały grupy gdańszczan na długie biesiadne wieczory.
Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto w swojej realizacji chce nawiązać do czasów świetności tej części dzielnicy i przywrócić jednorazowo ducha miejsca. Atmosferę próbuje kreować poprzez zaaranżowanie faktycznej eko-kawiarni oraz projekcję wideo – obraz zapożyczony z innej, współcześnie istniejącej kawiarni.
Całość, czyli drewniane, poprzemysłowe stoły, ławy i krzesła, lokuje na zamknięciu drogi, jakie stanowią malowniczy placyk oraz schody, którymi można dotrzeć do lasu.
Między konarami drzew rozwiesza kolorowe lampki, które mają przyciągnąć swym światłem przechodniów. Jednocześnie prosi o współtworzenie kawiarni mieszkańców, którzy swoją obecnością i wkładem (pieczone ciasta i przekąski wykonane przez mieszkające w okolicy osoby) mają ożywić wzajemne relacje oraz przypomnieć przedwojenną dynamikę tego miejsca, miejsca publicznego.
Kawiarnia formalnie ma doraźny i tymczasowy charakter, bazuje na tanich elementach, bo faktyczny potencjał i ponadczasowość tkwią w zaproszeniu przez wrzeszczańskich mieszkańców wszystkich tych, którzy pojawią się podczas NARRACJI.
Rzeczywista aura i moc tego miejsca to głośne zaproszenie – rozgośćcie się!

Inicjatywa Miasto to młode stowarzyszenie zrzeszające architektów, artystów, designerów i urbanistów. Prowadzi działania na rzecz poprawy jakości przestrzeni publicznej, tego, by tętniła ona życiem, realizowała potrzeby wielu grup społecznych, była harmonijna, czysta, dostępna dla wszystkich i kształtująca poczucie przynależności.
Jednym z ich głównych, tegorocznych projektów był wakacyjny cykl pikników miejskich na Placu Świętopełka w Gdańsku. Obecnie Stowarzyszenie pracuje przy zagospodarowaniu skweru „Ław Mięsnych” przy Bazylice Mariackiej.
www.inicjatywamiasto.pl