Paweł Kulczyński


Object Permanence

instalacja dźwiękowa site-specific, 2014

W swojej instalacji dźwiękowej Paweł Kulczyński tymczasowo przekształca halę muzealną Wydziału Elektrotechniki i Automatyki w instrument. Operuje w tym celu fizycznym zjawiskiem rezonansu.
Przy pomocy niskich częstotliwości, emitowanych przez specjalnie skonstruowany głośnik subbasowy, wprowadza w drżenie zastane we wnętrzu obiekty – historyczne urządzenia pomiarowe, szafki i gabloty z rozmaitymi aparatami o często zagadkowym dla laika przeznaczeniu. Tworzy własną aleatoryczną kompozycję, zapisaną nie w nutach, a w spisie częstotliwości wprawiających w drżenie konkretne eksponaty oraz elementy architektury.
Sama praktyka grania „z architekturą” wywodzi się z lat pionierskich dla muzyczno-elektronicznych eksperymentów. Przywołać tu można choćby Dream House autorstwa La Monte Younga, czy utwory Iannisa Xenakisa. Każdy utwór powstający w oparciu o opisaną wyżej metodę wymusza pracę z unikalnymi właściwościami fizycznymi budynku i znajdujących się w nim przedmiotów.
W kompozycji Pawła Kulczyńskiego można również szukać nawiązań do paranaukowych eksperymentów telekinetycznych, w których niewidzialne siły poruszają przedmioty. Instalacja podkreśla także podstawową cechę dźwięku, który jest falą energii.

Paweł Kulczyński aka Wilhelm Bras (ur. 1978) – mieszka i pracuje w Gliwicach.
Autor koncertów plenerowych i instalacji dźwiękowych oraz zapalony budowniczy instrumentów analogowych. Miłośnik brzmień ekstremalnych. Zainteresowany społecznymi i przestrzennymi kontekstami muzyki, fenomenologią audiosfery i akustyką, zjawiskami losowymi, konceptualizmem, lenistwem i nudą, działaniem pozornym oraz psychodelią.
Od 2013 roku pod pseudonimem Wilhelm Bras koncertuje i nagrywa utwory wplatające w szorstką, awangardową tkankę analogowych syntezatorów zrytmizowane wątki taneczne. Na albumie When Attitudes Become Form #1, eksploruje pogłos olbrzymiego, postindustrialnego silosa dawnej cementowni. Nową odsłoną działań muzycznych jest Lautbild – ukłon w stronę szerszej, klubowej publiczności.
Artysta koncertuje w przestrzeni publicznej, na nieużytkach, terenach poprzemysłowych i wiejskich. W muzyce porusza się w obszarach improwizowanej elektroniki, elektroakustyki, power electronics, ambientu i noise’u.
Absolwent katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Związany od lat z bytomską galerią Kronika. Występował na wielu festiwalach, m.in. Unsound New York i Kraków, OFF, Nowa Muzyka, Rokolectiv, Phono Odensee, Sperm Praha, Plateaux i wielu innych.
pawelkulczynski.com