Konrad Smoleński


B

obiekty, dźwięk, realizacja site-specific, 2014

Konrad Smoleński jest artystą kojarzonym z głośnymi (dosłownie!) realizacjami, powstającymi dzięki synergii sztuk wizualnych i dźwięku. Mieszkańcy Gdańska mogą pamiętać choćby jego zeszłoroczny sound bombing, który odbywał się na ulicach Dolnego Miasta i wykonywany był wraz z zespołem BNNT.
Tym razem jednak artysta postanowił odwołać się do spostrzegawczości widza. B jest bowiem pracą, która subtelnie wtapia się w tkankę miejską, a jej odbiór możliwy jest jedynie dzięki wzmożonej uwadze odbiorcy. Jej podstawowym, pozaformalnym elementem jest doświadczenie nadzwyczajnych zbiegów okoliczności i ich rozpoznanie.
W kontekście tegorocznego tematu Narracji praca Smoleńskiego zyskuje sens metaforyczny i można ją odnosić do tekstu Jamesa Redfielda, w którym opisuje on kolejne etapy poznania świata i duchowego rozwoju: Gdy zaczynamy zdawać sobie sprawę z niezwykłych zbiegów okoliczności, jest to znak, że zaczynamy otrząsać się z naszych myślowych nawyków. Zmieniamy nasze widzenie świata, dzięki czemu możemy go zobaczyć cudownym miejscem!

Konrad Smoleński (ur. 1977) – mieszka i pracuje w Brnie i Warszawie.
Artysta wizualny i muzyk. Wykorzystuje różnorodne media, m.in. wideo, instalację, performance, dźwięk. Przez ostatnie lata artysta koncentruje się na realizacjach wywołujących cielesny rezonans w odbiorcach. Jego wielkoformatowe instalacje ewokują poczucie emocjonalnego niepokoju i napięcia. Ważne dla jego twórczości jest działanie na żywo, praktyka D.I.Y. („do it yourself” / „zrób to sam”).
Absolwent poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (2002). W latach 2002-2009 pracował tam jako asystent. Istotne dla twórczości Smoleńskiego było zetknięcie się z Pracownią Audiosfery prowadzoną przez Leszka Knaflewskiego.
Należy do poznańskiej grupy artystycznej Penerstwo – odwołującej się do niższych instynktów, kreatywności ukrytej w blokowiskach, bramach kamienic, z dala od tak zwanej sztuki wysokiej.
Współtworzył lub współtworzy zespoły: Mama, Kristen, K.O.T., Sixa, BNNT. Od 2003 roku animator sceny Pink Punk. W 2011 roku został laureatem nagrody „Spojrzenia” Fundacji Deutsche Bank.
W 2013 roku Konrad Smoleński reprezentował Polskę na 55. Biennale Sztuki w Wenecji projektem Everything Was Forever, Until It Was No More, który aktualnie w nieco zmodyfikowanej formie można oglądać w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.
Smoleński współpracuje także ze stołeczną galerią Leto.

www.konradsmolenski.com